Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür yapımı için ilk olarak ellerin dezenfekte edilmesi gerekir. Yıkanan temiz eller yumuşatıcı jel ile sertliği kırılan ve ılıtılan bir su içerisinde bir süre bekletilerek yumuşaması sağlanacaktır.

Yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekletilen eller daha sonra ince ucu olan bir törpü yardımıyla tırnak etlerinden arındırılır. Bu arındırma işlemi sırasında derin bir oyma işlemi yapılması yerine, tırnağa yapışan etlerin kaldırılması esas alınmalı ve tırnağa yapışan etler yumuşak hareketlerle kazınmalıdır. Tırnak kenarından kalkan etler manikür makası ile yalnızca kalkan etler olacak şekilde, derine inmeden kesilir. Bu işlem esnasında tırnak kenarının kanamaması gerekecektir. Etlerin alınması da tamamlandıktan sonra tırnaklar kesilmeli ya da kısaltılarak şekillendirilmelidir. Bu işlemin tamamlanması ile eller tekrardan yıkanacak ve son olarak krem ile nemlendirilecektir.

Manikür Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Etlerin parçalanmaması için eller, tırnak eti iyice yumuşayana kadar su içerisinde bekletilmelidir.

Manikür esnasında makas eti derin keserse hemen kolonyalı pamuk ile müdahale edilmelidir.

Manikür aletleri kişiye özel olmalıdır, eğer bir salonda yaptırılıyorsa uygulamadan önce sterilize edildiğinden emin olunmalıdır. Zira sarılık ve AIDS manikür sayesinde çok kolay bulaşabilen hastalıklardır. (AIDS'in bulaşma yolları hakkında neler biliyorsunuz?)

Manikür yapılmadan önce ve sonra eller iyice yıkanmalıdır. Kesilen etlerin mikrop kapmaması bu şekilde sağlanabilir.

Manikür yaptıran kadınlar işlemin hemen ardından oje sürmekten kaçınmalıdır. Bu hem canınızı yakabilir, hem de tazelenen etin hava almamasına neden olur.

Manikür herkesçe yapılabilecek bir uygulama olmadığından, güvenmediğiniz kişilere ellerinizi teslim etmeyin. Evde manikür yapacaksanız yeterince öğrenmeden ellerinizde işlemi denemeye kalkmayın.

Manikür makası, ucu sivri olan bir alettir ve eğimli tutulması gerekir. Ayrıca çok narin bir yapısı vardır, düşürülmemeli ve iyi korunmalıdır.

El ve Ayak Bakım Uzmanı

AYŞE NUR UYAROĞLU

Önerilen Haberler