Manikür Yaparken Bu Hatalara Düşmeyin Manikür Yaparken Bu Hatalara Düşmeyin

Manikür Yaparken Bu Hatalara Düşmeyin

Evde manikür yapanlar dikkat! Yanlış törpüleme ya da yanlış tırnak kesimi yapıyor olabilirsiniz.

Evde manikür yaparken yanlışlıkla tırnaklarınıza zarar verebilirsiniz. Bu yüzden tırnak kesimi, törpüleme yönü ve tırnak temizliği gibi konularda dikkatli olmalısınız.

İLERİ GERİ TÖRPÜLEME

Tırnak törpüleme yönünde dikkatli olmalısınız. Tek bir yöne doğru törpüleme yapmalısınız. İleri geri yönde törpüleme yaparsanız tırnaklarınız yıpranır ve parlaklığını yitirir.

EKİPMANLARINIZ TEMİZ Mİ?

Maniküre başlamadan önce ekipmanlarınızı iyice yıkayıp temizleyin. Manikür malzemelerinizi yıkamamak ve onları kapalı paket içinde tutmak hijyenik olmayacaktır. Bunun yerine hava alan bir paket içinde tutmak gerekir.

TIRNAK KESİMİ

Manikür yaparken önce tırnaklarınızı kesip sonra şekil vermeye başlıyorsanız, yanlış yapıyorsunuz. Genellikle gereğinden fazla derinlikte tırnak kesildiği için tırnağınıza şekil verme olanağınız kalmaz.

Maniküre tırnaklarınızı törpüleyerek başlayın. Tırnağınız gereğinden uzunsa yarısına kadar kesin. Geri kalan kısmı törpüleyerek şekillendirin.

KÜTİKÜLLERİ KESMEYİN

Tırnak çevresinde oluşan etleri kesmeyin. Bu sağlık açısından zararlıdır. Tırnak etrafını koruyan bu kısmı keserseniz, tırnak diplerinin enfeksiyon kapmasına neden olabilirsiniz.

TIRNAKLARINIZ TEMİZ OLMALI

Maniküre başlamadan önce tırnaklarınızı temizleyin. Krem artığı veya başka malzeme olmamalı. Tırnağınızla yağ tabakasının olması işinizi zorlaştırabilir. Oje çıkarıcıdan yardım alarak tırnağınızı temizlemelisiniz.

BAZ KULLANMAMAK

Birçok kadın zaman kaybettirdiği düşüncesiyle oje sürmeden önce baz kullanmıyor. Baz kullanmak hem oje ömrünü uzatır hem de oje temizliğinde işinizi kolaylaştırır.

OJE ŞİŞESİNİ ÇALKALAMAK

Oje şişesini çalkalamanız içinde kabarcıklar oluşmasına ve ojenizin sağlıksız olmasına yol açar. Bunun yerine oje şişesini yatay şekilde sallamanız doğru olacaktır.

TIRNAK UÇLARINA DİKKAT

Manikür yaparken küçük detayları gözden kaçırmamalısınız. Örneğin tırnak uçlarının ojesi bazen gözden kaçabiliyor. Oje sürdükten sonra parmaklarınızı havaya kaldırıp uçlarını kontrol etmelisiniz. Oje sürdükten sonra bir kat oje koruyucu sürün. Sonra fırça ile tırnaklarınızın ucundan geçin. Bunu yapmazsanız ojeniz kısa sürede bozulacak; kalıcı olmayacaktır.

TIRNAKLARI SOĞUK SUDA KURUTMAK

Oje sonrası tırnakları soğuk suda kurutmak bir efsaneden ibarettir. Bu yöntem ojenizi kurutmaz, sertleştirir. Tırnakları kurutmak için fön makinesini kullanabilir ya da doğal olarak kurtulabilirsiniz.

YANLIŞ OJE SÜRMEK

Oje sürerken tırnağın altına ve etrafına da oje sürmelisiniz. Bu şekilde sürerseniz, ojeniz daha dirençli olur. Günlük hayatın etkilerinden daha uzun süre koruyarak 5 güne kadar ekstra koruma sağlar.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler