Matlaşan bardaklar nasıl parlatılır?

Matlaşan bardaklar nasıl parlatılır?

Mutfakta en çok kullanılan eşyalardan olan bardaklar, zamanla matlaşır ve parlaklığını yitirir. Yanlış deterjan kullanımı ya da elde yıkama gibi nedenlerle matlaşan bardaklarınızı doğru uygulamalarla pırıl pırıl hale getirebilirsiniz.

Bardaklarınız kullanıma ve yıkama hatalarına bağlı olarak matlaşır. Matlaşan bardaklarınızı parlak hale getirmek için çamaşır suyu ve alternatif yöntemler kullanabilirsiniz.

BARDAKLARIN MATLAŞMASI NASIL ENGELLENİR?

Bardaklarınızı düzenli aralıklarla sirkeli suya yatırmalısınız. Sürekli suda beklettiğiniz bardakları sudan çıkarıp kuruladığınızda pırıl pırıl olduklarını göreceksiniz.

Yeterince parlak olmadığını düşündüğünüz bardaklarınızı karbonatlı süngerle ovarak parlatabilirsiniz. Çok fazla bastırmamaya dikkat edin. Karbonat bardakları çizebilir.

ÇAMAŞIR SUYU YÖNTEMİ

Çamaşır suyu yöntemi ile bardaklarınızı parlatabilirsiniz. Bu yöntemle çay ve kahve gibi lekelerden kurtulabilir, parlak bardaklara sahip olabilirsiniz. Bardaklarınızı çamaşır suyu ilave edilmiş su dolu kapta bekletin Sonra bol su ile durulayın. Bardaklarınızın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

ALTERNATİF YÖNTEMLER

Sirke ve karbonat karışımı ile bardaklarınızı parlatabilirsiniz.

Limon, sirke ve karbonat karışımı da bardaklarınızı parlatmanıza yardım eder.

Matlaşan bardakları incir yaprağı ile kaynatın. Daha sonra ılık su ile durulayın.

Yeni diş fırçasına diş macunu sürüp bardaklarınızı fırçalayın.

Limonu ikiye bölün. İçine tuz döküp bardaklarınızı limonla ovun.

Önerilen Haberler