Meditasyon ile yenilenin

Meditasyon ile yenilenin

Meditasyon ruh sağlığı alanında son yılların yükselen trendi. Sesli ya da sessiz bir ortamda, uzanır pozisyonda ya da oturarak çok çeşitli biçimlerde yapılabilen meditasyon, hem bedeniniz için hem de ruhunuz için tam bir arınma seansıdır.

Tarihi oldukça geçmişe dayanan meditasyon, stres kontrolü için birebirdir. Meditasyon ile zihninizin arındırıp, hislerinizin kontrolünü ele geçirebilirsiniz. Birçok çeşidi olan meditasyonun temel adımlarını sizler için derledik.

MEDİTASYONA HAZIRLIK

Öncelikle karnınızın çok tok olmaması gerekir. Eğer öncesinde ılık bir duş alırsanız bu size iyi gelecektir. Rahat giysiler ile meditasyona başlayın. Zihninizi meditasyona hazırlayın ve sakinleşmeye çalışın.

ORTAMINIZI HAZIRLAYIN

Meditasyon için ortam çok önemlidir. Sessiz sakin bir alan her zaman yüksek konsantrasyon ve verimlilik getirir. Işıklandırma yine önemli bir diğer konudur. Meditasyonda genelde sarı, loş ve hafif bir ışık tercih edilir.

VÜCUDUNUZA DİKKAT EDİN

Meditasyonda iki önemli nokta vardır, bel ve boyun. Birbirlerine 90 derece açıda olması gereken bu iki bölgenin rahatlığı, meditasyonunuzun kalitesi için oldukça önemlidir.

MEDİTASYONUNUZUN SÜRESİ NASIL OLMALI

Meditasyonlar genelde 20 - 30 dakika sürer ancak siz bu süreyi o anki ruh halinize, istek ve arzunuza göre uzatıp kısaltabilirsiniz fakat kendinizi asla zorlamayın. Süre konusunda rahat olun.

Önerilen Haberler