Mekanı Olduğundan Büyük Göstermenin Sırları

Mekanı Olduğundan Büyük Göstermenin Sırları

Bir mekana girdiğimizde mekanın bizde oluşturduğu bir çok duygu vardır. Bunlardan bazıları mekanın büyüklüğüyle ilişkilendirdiğimiz ferahlık, basıklık gibi m2 sinin dışında, mekanın bizim üzerimizde oluşturduğu büyüklük algısı ile ilgili hislerdir.

Mekanın bizde bıraktığı bu duygular veya mekanın dekorasyondan sonra bizde oluşturduğu büyüklük hissi tamamen mekanın gerçek büyüklüğü yani m2 si ile ilgili yargılar değildir aslında. Mekanın biz de oluşturduğu büyüklük hissi duvar boyalarından, mobilya seçimine kadar her şeyin etkilediği bir algı sürecidir. İşte, bugün bir mekanı dekorasyon sonrasında nasıl en ferah, en geniş halinde gösterebiliriz, bunun için neler yapabiliriz göz atacağız.

1.RENK SEÇİMİ

Mekanı olduğundan büyük göstermek istiyorsanız burada renklere büyük iş düşüyor demektir. Renk seçimlerinde oldukça dikkatli olmalısınız. Genel olarak sıcak renkler daha yakın, soğuk renkler ise daha uzak hissi verirler. Ancak burada renklerin sıcaklıklarının yanı sıra doymuşluklarının da büyük ölçüde etkisi söz konusudur.

Soğuk renk ve açık değerler :

Tavanlarda kullanıldığında daha yüksek algısı oluşturur.

Duvarlarda kullanıldığında duvarlar birbirinden daha uzakta algılanırlar.

Döşemelerde kullanıldığında ise temizlik ve genişlik hissi uyandırır.

Bu yüzden mekanda olduğundan büyükmüş hissi yaratmak istiyorsanız mutlaka soğuk ve açık değerli renkleri tercih etmelisiniz.

2. MOBİLYA TERCİHLERİ

Öncelikle bütün mekan tasarımlarında olduğu gibi mekan ve mobilya arasındaki oran çok önemli. Doğru oranı yakaladığınız takdirde mekanda ferah bir etki uyandırabilirsiniz. Bu sebeple küçük mekanlar için mobilya tercihlerinizi her zaman küçük ve zarif hatlı mobilyalardan yana kullanmalısınız. Aynı işleve aynı miktarda hizmet eden ürünlerde fazlalıklarından kurtulmuş minimal hatlı ürünleri tercih etmelisiniz. Örneğin; gözünüze aynı büyüklükte görünen iki koltuktan birinin asıl hizmet edecek kısmı yani oturma alanı diğerinden küçük olabilir bu yüzden aldığınız her mobilyada işlevi karşılayan kısmı ölçmekte yarar var. Böylece sizin için daha işlevsel ve kibar hatlı olanı seçmiş olacaksınız.

3. PERDE SEÇİMİ

Pencere olan duvarlarda perde duvar boyasıyla aynı etkide olacağı için renk seçimlerinde yine duvar rengi seçiminde olduğu gibi soğuk ve açık tonlu renkler tercih edebilirsiniz. Tüllerde desensiz modeler daha ferah bir etki sağlayacaktır. Fon perde kullanıldığı duvarda duvar mesafesini kısıtladığı için dikkatli kullanılması gerekir. Mekanın büyüklüğüne, tarzına ve işlevine göre fon perde kullanıp kullanmayacağınıza karar verebilirsiniz. Mobilyalarınızla olan uyumunu gözeterek fon perdede duvar renklerine yakın tonlar kullanmak kısıtlama etkisini azaltacağı için daha ferah bir sonuç verecektir.

4. SEHPA SEÇİMİ

Mekanda en çok yer kaplayacak mobilyaları mekana yerleştirdikten sonra bu kararı vermek daha doğru olacaktır. Eğer mekana koltuk, kitaplık gibi büyük hacimli mobilyaları yerleştirdikten sonra orta sehpa koymanıza rağmen sağlıklı bir dolaşım alanı kalıyorsa, o zaman orta sehpa kullanmanız için bir engel yok demektir. Yine burada da tercihimizi fazlalıklarından kurtulmuş minimal hatlı modellerden yana kullanıyoruz. Son zamanlarda sıklıkla gördüğümüz cam materyal kullanılan sehpalar, oluşturdukları geçirgenlik hissi ile mekanı en az miktarda sınırlandırarak işlevlerine hizmet edeceklerdir. Eğer birde yan sehpaya ihtiyaç duyuyorum diyorsanız, orta sehpa ile iç içe geçen modelleri tercih etmenizi öneririm, böylelikle bu sehpalar için ekstra bir yer ayırmanız gerekmeyecek.

5. AYNALAR

En büyük hileyi sona sakladım, mekana kattığı derinlik hissi ve yansımayla aynalar mekanı olduğundan büyük göstermede en büyük hilelerimizden. İşte, burada hakkımızı küçükolandan yana değil, tam tersi mekanla doğru oran içerisindeki en büyük olandan yana kullanıyoruz. Ancak çerçeve kısmı için en minimal olanı tercih et kuralı hala geçerli. Çünkü tıpkı koltukta olduğu gibi burada da işleve asıl hizmet eden kısım ayna. Çerçeve ise yine aynada ve duvarda kısıtlama etkisi uyandıran kısım olduğu için çerçevesiz veya oldukça ince çerçeveli modeller tercihiniz olmalı. Bunun yanı sıra ayna kaplamalı duvar veya duvarın tamamını kaplayan dolaplarda ayna kapaklar yine en sık başvurulan hilelerdendir.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.