Melisa Karagöz

Melisa Karagöz'ün "Kanser Hikayesi"

Çağımızın hastalığı olarak nitelendirilen kanser artık en yaygın hastalıklardan bir tanesi olmasına ve özellikle erken teşhisle pek çok hayat kurtarılmasına rağmen belirtiler göz ardı edilebiliyor veya teşhis konulduktan sonra kişiler umudunu yitirebiliyor. 14 yaşında kanser teşhisi konulan Melisa Karagöz'ün "Kanser Hikayem" isimli YouTube videosu, diğer kanser hastaları için müthiş bir ilham ve cesaret kaynağı olmasının yanı sıra belirtileri taşıyan kişiler için de önemli ifadeler taşıyor.Çağımızın hastalığı olarak nitelendirilen kanser artık en yaygın hastalıklardan bir tanesi olmasına ve özellikle erken teşhisle pek çok hayat kurtarılmasına rağmen belirtiler göz ardı edilebiliyor veya teşhis konulduktan sonra kişiler umudunu yitirebiliyor. 14 yaşında kanser teşhisi konulan Melisa Karagöz'ün "Kanser Hikayem" isimli YouTube videosu, diğer kanser hastaları için müthiş bir ilham ve cesaret kaynağı olmasının yanı sıra belirtileri taşıyan kişiler için de önemli ifadeler taşıyor.

Bacak ağrısıyla başladı

Melisa Karagöz, "Kanser Hikayem" isimli YouTube videosunda kanser ve kanserin hayatındaki etkilerini anlattı. Aralık 2017'de bacağında ağrılar baş gösteren Melisa 5-10 dakikadan fazla sandalyede acısız oturamıyordu. Doktora gittiğinde ergenlik döneminde sıkça rastlanan büyüme ağrıları olduğu düşünüldü ve ağrıları için bir jel kullanmaya başladı. Jel işe yaramayınca başka bir doktora gitti ve yapılan incelemeler sonucunda tümör olduğu belirlendi. Tümörün kötü huylu olup olmadığını anlamak için biyopsi yapıldı. Biyopsiden 1 buçuk hafta sonra Melisa'ya nadir görülen bir kemik kanseri türü olan Ewing Sarkomu teşhisi konuldu. Kanser olduğunu öğrenmeden bir gün önce arkadaşının evinde olduğunu söyleyen Melisa videosunda bacağındakinin basit bir şişlik olduğunu ve geçeceğini düşündüğünü söylüyor.

Normalde Ewing Sarkoma'nın tedavisi oldukça zor bir hastalık olduğunu belirten Melisa, yan etkilerini diğer kişiler kadar fazla yaşamadığı için kendini şanslı hissediyor. Hayatını etkileyen şeyin kanserin kendisi değil kemoterapinin yan etkileri olduğunu ekliyor.

"Yan etkiler arasında en çok etkileyen halsizlik oluyor"

Melisa kanser hikayesini anlattığı videoda kemoterapinin hayatına etkilerini ve kendi deneyimini açıklarken bunların herkeste aynı olmayabileceğini de belirtiyor. Melisa kemoterapinin etkilerini şu sözlerle anlattı:

"İlk olarak saçlarınızla birlikte vücudunuzdaki bütün kıllar dökülüyor. Beni en çok etkileyen burnumdaki kılların dökülmesi oldu çünkü burnumun içinde kıl olmadığı için burnum sürekli akıyor ve çoğunlukla aktığını hissetmiyorum. Mide bulantısı ve kusma çok sık görülen yan etkilerden fakat beni pek etkilemiyor. 10 kere kemoterapi aldım ve ilk kemoterapiden beri 5 kez kustum. Mide bulantısı 15 dakika kadar sürüyor ve kustuğumda rahatlıyorum.

"Yan etkiler arasında beni en çok etkileyen halsizlik oluyor. Her kemoterapiden sonra kan değerleriniz düşüp yeniden yükseliyor. En düşük noktadayken 5 araba aynı anda size çarpmış gibi hissediyorsunuz. Kan değerleriniz çok fazla düştüğü için 10 metreden fazla yürüdüğünüzde çok yorgun hissediyorsunuz. Bu problem için tekerlekli sandalye kiraladık ve onun sayesinde gezerken bayılacak gibi hissetmiyorum.

"Konuşmak istediğim bir diğer yan etki de tat değişiklikleri. Nedenini bilmiyorum ama kemoterapi tat alma duyusunu etkiliyor ve etkilediğinde yemeklerin tadı kötüleşiyor."

"Korkmayın"

Hikayesiyle büyük bir ilham kaynağı olan Melisa, son olarak kendisi gibi kanserle mücadele eden kişilere korkmamalarını söylüyor. "Hala arkadaşlarınız ile görüşebilirsiniz, sinemaya gidebilirsiniz ve tatil yapabilirsiniz. Filmlerde göründüğü kadar zor değil." diyen Melisa mikroplara karşı maskelerini takmaları konusunda uyarıyor.

İşte Melisa Karagöz'ün ilham verici "Kanser Hikayem" başlıklı videosu:

Önerilen Haberler