Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Zayıflamak için spor yapıyorsunuz, diyet yapıyorsunuz ama istediğiniz verimi elde edemiyorsunuz. Bunun nedeni yavaş metabolizma olabilir mi?

Metabolizma hızı, bir insanın fiziki faaliyette bulunmadan gün içinde harcadığı enerji miktarıdır. Metabolizması hızlı olanlar, fiziki faaliyet yapmadan fazla enerji harcarken metabolizması yavaş olanlar, enerji harcamak için daha fazla fiziki faaliyete ihtiyaç duyarlar.

MATE ÇAYI

Mate çayının metabolizmayı hızlandırıcı ve tok tutucu etkisi vardır. Günde bir fincan mate çayı içilerek, bu etkiden faydalanmak mümkündür.

ANANAS

Ananasta bromelain isimli sindirim enzimi vardır. Bu enzim, proteinleri sayesinde metabolizmayı hızlandırıcı etki gösterir.

KIRMIZI ACI BİBER

Kırmızı acı biberde bulunan kapsaisin maddesi, metabolizmayı hızlandırıcı etki gösterir. Bilimsel olarak da ortaya konulan bu durum, kilo vermek isteyenler için yardımcı bir unsurdur.

BİBERİYE

Salatalarda biberiyeyi tercih ederek metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden faydalanabilirsiniz.

YEŞİL ÇAY

Günde 1-2 fincan yeşil çay içmek, yağ yakmayı hızlandırır. İçinde EGCG etken maddesi, vücudun insüline olan ihtiyacını azaltır ve yağ artışını engeller.

ZENCEFİL

Zencefilde bulunan etken maddeler metabolizmayı hızlandırır. Sindirim ve dolaşım sistemini uyaran etken maddeler metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Zencefil ayrıca mide ve bağırsaklardaki gaz sorununu gidererek rahatlatıcı etki gösterir.

KAFEİN

Kafein içeren çikolata ve kahve gibi besinler metabolizmayı hızlandırır.

HARDAL

Hardal tohumunu salatalarda, hardal sosunu da ızgaralarda tercih ederek kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler