Mide Balonu ile Obeziteye Son!

Mide Balonu ile Obeziteye Son!

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar, obezite tedavisinde mide balonu tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

İntra Gastrik balon halk arasında mide balonu olarak adlandırılmıştır ve yeme alışkanlığını değiştirmek, mekanik olarak doygunluk hissi vermek amacıyla uygulanır. Özellikle ameliyat riski olan obez hastalarda, ameliyat çekincesi olan obez kişilerde, hızlı kilo kaybı gerektiren acil durumlarda, geçici şişmanlık tedavisi gerektiren durumlarda, aşırı obez hastaların ameliyatları öncesi ve cerrahi riskleri azaltmak için uygun bir obezite tedavi yöntemidir.

Bu işlem herhangi bir cerrahi gerektirmez ve "günübirlik" şartlarında yapılır. Yani herhangi bir ameliyat söz konusu değildir. İşlem süresi ortalama 20 dakikadır. İntra Gastrik Balon sedasyon denilen hafif uyku hali altında uygulanabilmektedir. Mide balonu, steril serum fizyolojik (tuzlu su) ile dolu yumuşak, iyi tolere edilen bir silikondan oluşmaktadır. İçi dolu mide balonu tokluk hissinin oluşmasını sağlar. Genellikle balon, anestezi altında 6 ay sonra endoskopik olarak mideden çıkartılır. İşlem sonrasında hastalar hemen eve gidebilmektedir.

Endoskopik mide içi balon uygulamasının avantajları

Hasta tokluk hisseder. Hasta ortalama olarak diğer diyet programlarıyla olandan daha fazla kilo verir. Hasta tıbbi uzmanlardan oluşan bir ekip ile desteklenir. Hasta kilo kaybının nasıl sürdürülebilir olacağını öğrenir ve hasta cerrahi veya farmakolojik olmayan bir yaklaşımla kilo verir.

Endoskopik mide içi balon uygulamasının dezavantajları

İşlem yalnızca 6-8 aylık bir süre için geçerlidir. Bazı hastalar kısıtlayıcı prosedürlere uyum gösteremeyebilir. Özellikle başlangıç döneminde bulantı ve kusma görülebilir. Sıkı bir diyet ve egzersiz programı gerektirir.

Kimler için uygundur?

VKİ 30 ile 70 arasında olan hastalar, cerrahi bir işlemi kabul etmeyen, geçici (en fazla 6-8 ay süren) bir tedavi isteyen, bu işlem için motivasyonu yüksek olan (beslenme önerilerini kabul eden ve psikolojik kriterleri karşılayan), aşırı tatlı yeme alışkanlığı olmayan, aşırı yeme alışkanlığı olmayan, stres nedeniyle aşırı yeme alışkanlığı olmayan, işlem sonrası takip programını kabul eden, midede geçici bir implantın bulunmasını kabul eden, reflü şikayeti olmayan, kötü kontrollü tip II diyabet hastalığı olmayan kişiler için uygundur.

Ne kadar kilo verilir?

Mide balonu uygulaması ile 15 ile 25 kilo arasında kilo verilebilir. Gerçekte, verilecek kilo miktarı disipline ve diyete ne kadar uyulduğuna bağlıdır. Operasyondan üç hafta sonra, tıbbi önerilere uyularak haftada 3 saatlik fiziksel aktivite yapılması tavsiye edilir.

Mide balonu yerleştirildikten ve şişirildikten sonra daha çabuk tokluk hissedilir. Bu işlemden sonra yemek yavaş yenilmeli ve besini iyice çiğnenmelidir. Tokluk hissettikten sonra yemeye devam edilmemelidir. Günde 3-4 öğün yemek tüketilmelidir. Yeterli miktarda proteinden zengin besin tüketilmeli ve proteinden zengin besinler her zaman ilk önce tüketilmelidir. Protein kas kütlesinin korunması ve yara iyileşmesi için önemlidir. Protein eksikliği saç kaybına yol açabilir! Yemekler çeşitlendirilerek besin dengesizliği olması önlenmelidir. Bir beslenme uzmanından destek alınabilir. Yağ oranı düşük besinler tüketilmelidir; yağ en yüksek kaloriyi içerir. En az 2 litre gazsız ve kalorisiz içecek içilmelidir Öğünler arasında içilmesi tercih edilmelidir. Unutulmamalıdır ki mide balonunda başarı, düşük kalorili besinlerin alımı ve çokça egzersizin birlikte uygulanmasıyla daha rahat elde edilebilir.

Önerilen Haberler