Momo Çocuğunuzu İntihara Sürüklüyor!

Momo Çocuğunuzu İntihara Sürüklüyor!

Whatsapp üzerinden yayılan Momo oyunu, çocukları psikolojik baskı altına alarak intihara sürüklüyor.

Dünyada hızla yayılan Momo, ülkemizde de tehlike saçmaya başladı. Whatsapp üzerinden çocuklara ulaşan oyun, onları etki altına alarak intihara sürüklüyor.

MOMO OYUNU NEDİR?

İlk olarak Latin Amerika'da ortaya çıkan ve ABD, Fransa ve Nepal'de etkisini hissettirmeye başlayan Momo, dehşet korku uyandıran bir oyun kurgusuna sahip. Whatsapp üzerinden kullanıcılara ulaşan oyun, şiddet içeren mesaj ve resimlerle kullanıcıyı etkisi altına alıyor.

YENİ MAVİ BALİNA

"Yeni Mavi Balina" olarak adlandırılan oyun, mavi balina oyununda olduğu gibiintihara sürüklüyor. Momo oyunu, sadece psikolojik olarak değil, kişisel verilerin güvenliği konusunda da tehdit edici bir oyundur. Meksika polisinin yaptığı açıklamada, Momo oyununu oynayanların kişisel verilerinin çalınma riskini olduğu ve bu yolla şantaj yapılarak maddi kayıplara neden olabileceği ifade edildi.

MOMO'NUN TEHLİKELERİ

Meksika polisi Momo oyununun tehlikelerini 5 madde halinde sıraladı:

Momo oyunu bireyde depresyon ve kaygıya neden olur.

Momo oyunu kullanıcıları tehdit ve taciz edebilir.

Momo ile mesajlaşmak kişisel verilerin çalınmasına neden olabilir.

Momo ile mesajlaşanlar şantajla karşılaşabilir.

Kullanıcıları intihara sürükleyebilir.

ÇOCUKLAR İÇİN TEHLİKE SAÇIYOR

Momo oyunu hakkında açıklamalar yapan Meksika polisi "Her şey bir Facebook sayfasında başladı. Bir grup insan, yabancı bir numarayı aramak konusunda birbirlerine meydan okumaya başladılar. Birçok kullanıcı Momo'ya mesaj attıklarını ve geriye mesaj olarak şiddet içeren fotoğraf geldiğini söylediler. Bazıları tehdit içeren mesajlar aldıklarını ve hatta bazıları da kişisel bilgilerinin açıklanacağı konusunda tehdit edildiklerini söylüyor." açıklamasını yaptı.

Momo oyununun, tıpkı Mavi Balina oyununda olduğu gibi çocuklara yönlendirmeler yaparak onları intihara sürüklediği iddia ediliyor.

RESMİ MAKAMLAR UYARIDA BULUNDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Momo ve benzeri oyunlara karşı bilinçlendirme amacı ile sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yaptı.

MOMO ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ BOZUKLUĞUNA YOL AÇIYOR

Momo ve benzeri şiddet içerikli oyunların, çocukların psikolojilerini bozduğuna vurgu yapan uzmanlar, çocukların gördüğü davranışları günlük hayatlarında tekrarladıklarını söylüyor. Momo oyunun şiddet içerikli paylaşımlarından etkilenen çocuklar, bu davranışları arkadaşları üzerinde ve kendi üzerinde deneyebilir. Bu yüzden çocuklar, Momo ve benzeri şiddet içerikli oyunlardan uzak tutulmalıdır.

ÇEKİNGEN ÇOCUKLARA DİKKAT

Uzmanlar, depresyona yatkın çocukların Momo ve benzeri oyunları oynamaya meyilli olduğunu ifade ediyor. Çocuğunuz eğer dikkat eksikliği olan, çekingen, hiperaktivite ve kabule ihtiyaç duyan bir kişiliğe sahipse bu konuda bir kat daha dikkatli olmalısınız.

ÇOCUKLARINIZI MOMO'DAN KORUMAK İÇİN NE YAPMALISINIZ?

Çocuklarınız Momo'dan korumak için onların sanal ortamda neler yaptığını takip etmelisiniz.

Çocuklarınızla etkili iletişim kurmak ve davranışlarındaki değişimi takip etmek, siber zorbalıklara karşı önlem almanızı sağlar.

Çocuğunuzla devamlı iletişim halinde olun. Hangi sitelerin ve hangi programların onun için uygun olduğunu ifade edin.

Gerçek hayatta tanımadığı kişilerle sanal ortamda iletişim kurmaması gerektiğini söyleyin.

Çocuğunuzun kullandığı cihazlarda ebeveyn koruma programları kullanın.

Siz de tanımadığınız kişilerle kişisel verilerinizi paylaşmayın.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.