Mükemmel Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları Mükemmel Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları

Mükemmel Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları

Çay saatlerinin ve atıştırmaların vazgeçilmezi kurabiyeler, küçük detaylara dikkat edilerek çok daha lezzetli hale geliyor.

Kurabiyelerinizin yeterince lezetli ve kıvamlı olamdığını mı düşünüyorsunuz? Ya da daha lezzetli kurabiyeleri nasıl yapabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Mükemmel kurabiye yapmanın püf noktaları ile istediğiniz kıvamda ve lezzette kurabiyeler yapabileceksiniz.

Tereyağının ısısı: Kurabiye yapımında kullanacağınız tereyağının oda sıcaklığında olması gerekir. Kurabiye hamuruna konulan malzemelerin düzgün şekilde karışabilmesi için bu gereklidir. Kurabiye yapmaya başlamadan 30 dakika önce tereyağını oda sıcaklığında beklemeye almanız yeterli olacaktır.

Yumurta da oda sıcaklığında olmalı: Yumurtanın beyazını sarısından daha iyi ayırabilmek için yumurtanın oda sıcaklığında olması gereklidir. Bunun için kurabiye yapmaya başlamadan 10-15 dakika önce yumurtaları oda sıcaklığında bekletmelisiniz.

Tereyağı tuzsuz olmalı: Tereyağlarının tuz oranları değişkenlik göstermektedir.Kurabiye yapımında mümkün olduğu kadar tuzsuz tereyağı kullanın. Kurabiyeye siz de tuz eklediğinizde aşırı tuzlu bir kurabiye olabilir. Bu nedenle tereyağının tuzsuz olmasına ve tuzu kendiniz belirlemeye özen gösterin.

Şekeri ve tereyağını birlikte karıştırın: Şekerin hamura tam olarak karışabilmesi için şekeri tereyağı ile birlikte karıştırın.

Unun ölçüsü: Kurabiyenin kıvamını belirleyecek en önemli malzeme undur. Karışıma un eklerken dikkatli olmalısınız. Çok fazla un koyarsanız kurabiye sert olacaktır. Kurabiye yaparken kulak memesi kıvamını yakalama çalışın.

Pişirme öncesi hamurun sıcaklığı: Kurabiye yaparken yapılan en büyük yanlışlardan biri hazırlanan hamurun hemen fırına verilmesidir. Ancak hamuru dolapta yaklaşık 4 saat beklettikten sonra fırına vermek gerekir. Böylece tereyağı ve diğer maddeler birbirine tam olarak karışacak ve ideal lezzet yakalanacaktır.

Şekilli kurabiye için: Şekilli kurabiye yapacaksanız, kurabiye kalıplarına un serpin. Böylece kurabiyeleri kalıplardan daha kolay çıkaracaksınız.

Kurabiyelerin altı yapışmaması için: Kurabiyelerinin altının yanmaması ve yapışmaması için mutlaka altına yağlı kağıt serin.

Fırın ısısı: Eğer kurabiyelerinizin dışının sert ve kalın olmasını istiyorsanız, fırının ısısını öne 250 derece olarak ayarlayın. Pişme sıcaklığı için ise 180 dereceye düşürün.

Elmalı kurabiyeler için:Elma, kurabiyeyi nemlendirir. Bu yüzden elmalı kurabiyenin hamurunu normalden biraz daha sert yapmak gerekir. Böylece kurabiyenin nemi dengelenmiş olur. Elmalı kurabiye yaparken kurabiyenin fırın soğuduktan sonra çıkarılması gerekmektedir.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler