Mutlaka Görmeniz Gereken Pembe Göller Mutlaka Görmeniz Gereken Pembe Göller

Mutlaka Görmeniz Gereken Pembe Göller

Dünyanın farklı yerlerini gezip doğa harikası manzaralara şahit olduğunuzu düşünüyorsanız pembe gölleri gördükten sonra fikriniz değişecek.

Doğa harikası pembe göller, doğaya bakışınızı değiştirecek. Dünya üzerinde 8 tane olan pembe göllerden biri de Türkiye'de.

AVUSTRALYA / HİLLİER GÖLÜ

1802'de keşfedilen Hillier gölü, pembe göller içinde belki de en meşhur olanıdır. Batı Avustralya'da bir adada yer alan göl, 250 metre genişlikte ve 600 metre uzunluktadır. Pembe gölde harika fotoğraflar çekebileceğiniz gibi kayık turu ile unutulmaz anlar da yaşayabilirsiniz.

AVUSTRALYA / HUTT GÖLÜ

Avustralya'nın bir başka pembe gölü olan Hutt Gölü, renk değiştiren bir yapıya sahiptir. 27 km² alanı kaplayan göl, genellikle pembe renktedir. Hava durumuna göre mor tonlarının da görüldüğü göl, en güzel manzaralarını günbatımında sunuyor.

İSPANYA / LAS SALİNAS DE TORREVİEJA

İspanya'nın Valensiya kentinde bulunan Las Salinas de Torrevieja, içinde tuz bulunması ile doğal terapi etkisi gösteriyor. Cildini şımartmak isteyenlerin ve eşsiz fotoğraflar çekmek isteyenlerin uğrak noktası olan göl, flamingolara ve farklı kuş türlerine ev sahipliği yapıyor.

ÇANAKKALE / DALYAN TUZ GÖLÜ

Yüksek oranda tuz içeren Dalyan Tuz gölü, zaman zaman pembe renge dönüyor. Eski yerleşim yerlerinden Alexandra Troas antik kentinin bir parçası olan göl, etrafını saran taşlar ve granit sütunlarla muazzam manzaralar oluşturuyor.

BREZİLYA / LAGUNA COLORADA

Görülmeye değer manzaralar sunan Laguna Colorada, sıradağlarla çevrilidir. Şili sınırında bulunan göl, 23 km² alanı kaplamaktadır. Geniş yüzeyine karşın yalnızca 5 metre derinliktedir. Çevresinde gezebileceğiniz küçük köyler vardır.

TANZANYA / NATRON GÖLÜ

Rron vadisinde aktif volkan dağının eteğinde yer alan Natron gölü, Tanzanya'nın kuzeyinde yer almaktadır. Yüksek sıcaklığı olmasına rağmen flamingoların uğrak mekanı olan gölde yılın belli dönemlerinde pH seviyesi değiştiği için canlı yaşamı mümkün olmuyor.

RUSYA / SİVASH TUZ GÖLÜ

Sivash Tuz Gölü, Azak Denizi ile Karadeniz arasında bulunan Kırım Yarımadası'nda yer almaktadır. Yüksek oranda tuz içeren göl, çık sığdır. Göl, turistik ve ekonomik faaliyetlerde kullanılmaktadır.

SENEGAL / RETBA GÖLÜ

1 km² yüzeye sahip Retba gölü, hem turistik hem de tuz üretiminde kullanılmaktadır. Gölü pembe rengi için ziyarete gidecekseniz Haziran ve Kasımayları arası kurak dönemde gitmeniz isabet olacaktır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler