Mutlu Yaşamın Sırrı, 75 Yıl Süren Araştırma ile Çözüldü

Mutlu Yaşamın Sırrı, 75 Yıl Süren Araştırma ile Çözüldü

Mutlu bir yaşam için gerekli olan en büyük etkenin ne olduğu, 75 yıl süren araştırma ile ortaya konuldu. Para diyenler sınıfta kaldı, sevgi ve aşk kazandı.

75 YIL SÜREN ARAŞTIRMA

Harvard'ın Grant ve Guleck isimli araştırmaları, iki ayrı grubun ruhsal ve fiziksel sağlığının gidişatını inceledi. Glueck Deneyi, 1934-1944 yıllarında Harvard'dan mezun olan 268 erkeğin yaşamını incelerken, Grant Deneyi de Boston'da 1939-2014 arası yaşayan 456 maddi durumu iyi olmayan erkeğin yaşamını inceledi.

Araştırmada sırtınızı dayayabileceğiniz güvenilir birisinin olmasının, sinir sisteminin rahatlamasını, beynin daha uzun süre sağlıklı kalmasını ve hem fiziki hem de duygusal acıyı azalttığını ortaya koydu.

ÖNEMLİ OLAN İLİŞKİNİN KALİTESİ

Uzun süreli bir ilişkiye sahip olup olmamak ya da arkadaş sayınız değil, önemli olan ilişkinizin kalitesidir. Yalnız kişilerin fiziki sağlığının erken bozulduğunun ve genç yaşta öldüklerinin ortaya konulduğu araştırmada, romantik bir ilişki ile anlamlı bir arkadaş çevresi arasında fark olmadığı da kayıtlara geçmiş. Araştırma verileri, önemli olanın kişinin karşıdaki kişi ile ne kadar güvende ve ne kadar rahat hissettiğidir, sonucunu çıkarıyor.

AŞK VE SEVGİ

1974-2004 arasında çalışmayı yöneten psikiyatrist George Vaillant, aşk ve sevgi unsurlarını hayatımızdan uzak tutmayacak şekilde bir yaşam sürmemiz gerektiğini ifade ediyor. Kısacası iyi bir yaşama sahip olmak için iyi ilişkiler kurmak gerekiyor.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler