Ocak Temizliğinin Püf Noktaları Ocak Temizliğinin Püf Noktaları

Ocak Temizliğinin Püf Noktaları

Her evde bulunan standart temizlik ürünleri ile zorlu ocak temizliğini kolayca yapabilirsiniz.

Mutfak temizliğinin en zorlu bölümü olan ocak temizliği, pratik yöntemlerle kolayca yapılır. Merak etmeyin, ocak temizliği için her evde bulunan malzemeler yeterlidir.

GAZLI OCAKLAR

Ocak yüzeyi için bir yemek kaşığı karbonat, bir yemek kaşığı tuz suda karıştırın. Karışımı ocağın yüzeyine sürün. Bir gece bekleyip ertesi gün ıslak bez ve sünger kullanarak ocağı temizleyin. Kirlerin kolayca çıktığını göreceksiniz.

Gazlı ocaklarınızı günlük temizleyerekher zaman pırıl pırıl olmasını sağlayabilirsiniz. 1/4 su bardağı sirkeyi bir su bardağı suya ekleyin. Bu karışımla ocağınızı silin. İşlemi her gün tekrarlayarak ocağınızın devamlı temiz olmasını sağlayabilirsiniz.

CAM SERAMİK OCAKLAR

Cam seramik ocak kullanıyorsanız, temizlik işlemini kolaylaştırmak için her kullanımdan sonra ocağı silmelisiniz. Ocakta kalan lekelerin yanarak yapışması işinizi zorlaştırmasın.

Cam seramik ocak temizliği için özel kazıyıcı spatulalardan bulundurmalısınız. Spatula ile kiri kazıyın. Sonra bol miktarda karbonat serpin. Islak havluyu sıkın ve nemli halde olmasını sağlayın. Havlu ile lekelerin üzeri kapanacak şekilde ocağı örtün. En az 1 saat bekleyin. Sonra havluyu kaldırın. Leke kalmışsa bu kısma karbonat dökerek ovalayın. Sonra ocağa deterjan dökün ve silin. Ocağınız pırıl pırıl olacak.

OCAK TEMİZLİĞİ İÇİN PÜF NOKTALARI

Karbonat: Temizlik işlemlerinin joker ürünü olan karbonat ocaklar için de etkili bir çözüm yoludur. Suyla karbonatı karıştırın ve lekelerin üzerine sürün. Bir gece bekledikten sonra ocağınız silin. Lekeleri kolayca çıktığını göreceksiniz.

Alüminyum folyo: Ocağınızın at ve yan kısımlarını yemek lekelerinden korumak için alüminyum folyo kullanabilirsiniz. Bu sayede ocağınızı ve ocağınızın etrafını yemek lekelerinden korumuş olacaksınız.

Kimyasal ürünler: Çok sayıda kimyasal temizlik ürünü vardır. Aldığınız ürünü kullanım talimatına uyarak ocak temizliğinde kullanabilirsiniz.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler