Ömrü Uzatan 10 Besin

Ömrü Uzatan 10 Besin

Sağlıklı besinler, hastalıklarla savaşarak, bağışıklık sistemini güçlendirerek uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeyi sağlar.

Dengeli ve sağlıklı beslenmenize sporu ve pozitif hayat dinamiklerini ekleyerek uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

1.BALIK

Balığın yağlı kısımları ve bazı balık türleri, kalp krizini önlemeye ve kolesterolü düşürmeye yardım eder. Balık, aynı zamanda depresyon riskini da azaltır. Bunun için alabalık, uskumru ve somon gibi balıkları tüketebilirsiniz.

2.YULAF

Yulaf, diğer tahıllar gibi suda çözünen ve çözünmeyen lif bakımından çok zengin bir besindir. Bu özelliği ile kolon kanserine karşı koruyucudur. Yüksek lif içeren besinler, tok tutucu olduğu için zayıflamanıza da yardım eder.

3.YEŞİL ÇAY

Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Yeşil çayın bağışıklık güçlendirme etkisi, A, E, ve C vitaminleri içeriği ve rahatlatıcı etkisi sağlıklı bir yaşamın kapılarını açıyor.

4.YOĞURT

Bağırsakları koruyucu yararlı bakteriler içeren yoğurt, maya mantarlarının büyümesini engeller. Kalsiyum yönünden oldukça zengin olan bu besin, iştah bastırıcı özelliği ile zayıflamaya yardımcıdır.

5.SARIMSAK

Güçlü bir anti-virüs etkisi gösteren sarımsağın, enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği vardır. Kapsül sarımsak yerine taze sarımsak tüketerek bu etkiden daha fazla yararlanabilirsiniz. Yemeklerinizi biraz sarımsakla lezzetlendirebilirsiniz.

6.FINDIK

Yüksek yağlı olduğu gerekçesiyle biraz uzak durulan bir besin olan fındık, aslında çok sağlıklı bir besindir. Dengeli besleme için önemli olan sağlıklı yağları içeren fındık, bazı kanser türlerine karşı da önleyici görev üstlenmektedir.

7.MUZ

Mükemmel bir sporcu besini olan muz, magnezyum ve potasyum bakımından çok zengindir. Muz, hidrasyonun sağlanmasına ve kas sorunlarının giderilmesine yardım eder. Aynı zamanda çözünür lif yönünden zengin olan muz, sağlıklı bir yaşamın temel unsurlarındandır.

8.DOMATES

Serbest radikallerle savaşan domates, bu yönü ile çok önemli görev üstlenmektedir. Serbest radikaller hayati organlara zarar verebilmektedir. Domateste bulunan likopen, bağışıklık sistemini uyarmaya yardım eder. Uzun ve sağlıklı yaşam için menülerinize domatesi ekleyebilirsiniz.

9.BROKOLİ

Annenizin sesine kulak verin. Çünkü uzmanlar da aynı görüşte. Uzmanlar, eğer tek bir yeşil sebze hakkımız olsaydı, tercihlerinin brokoli olacağını söylüyorlar. Yüksek oranda C vitamini içeren brokoli, lif ve kalsiyum da içerir. Kemik erimesi, kalp krizi, ve birçok hastalığa karşı direnç sağlar. Siz brokoliye burun kıvırsanız da brokoli size uzun ve sağlıklı bir hayat yaşatmaya kararlı.

10. ISPANAK

Uzun ve sağlıklı yaşamın sırlarından biri olan ıspanak, Temel Reis'i haklı çıkarıyor. C ve A vitaminleri, magnezyum, folik asit yönünden zengin olan ıspanak kalp krizi ve kanser gibi hayati sorunlara karşı direnç sağlıyor.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler