Özgüvenizi arttıran pek bilinmeyen bilinçaltı hileleri

Özgüvenizi arttıran pek bilinmeyen bilinçaltı hileleri

Öz güven modern dünyanın en önemli yapı taşıdır. Biz mükemmel olmayan yaratıklar olarak bazen öz güven düşüşü yaşarız. Ancak bilinç altına yaptığımız bazı hileler ile kaybettiğimiz öz güveni geri kazanabiliriz.

İş yaşamında, özel hayatımızda hemen hemen her yerde öz güvenli duruş kazandırır. Ancak öz güveni korumak her zaman mümkün değildir. Böyle zamanlarda canlandırıcı etkisi olan bazı telkinlerle öz güveninize yeniden kavuşabilirsiniz.

1- SÜPER KAHRAMAN DURUŞU YAPIN!

2012'de yapılan bir TEDx organizasyonunda, vücut dili uzmanı ve Harvard profesörü Amy Cuddy, süper kahraman duruşunun öz güveni arttıran bir mesajı bilinçaltına gönderdiği açıkladı. Davranışların bilinçaltımıza en büyük etki örneklerin olan süper kahraman duruşu için yapılması gerekenler:

Dik durun, ayaklarınızı omuz genişliğinde açın.

Ellerinizi belinize koyun.

Göğsünüzü gerin.

Başınızı yukarıda tutun.

30 saniye bekleyin.

2- BİLİNÇALTINIZI İKNA EDİN

Birçok psikolog telkinin gücünü anlatır. Bilinç altı sizin kapasitenizi ve yeteneklerini anlamaz ve umursamaz. Bu nedenle kendinizle konuşarak mesela "Ben bunu yapabilirim" telkini yaparak kendinize olumlu mesajlar yollayabilirsiniz. Bilinçaltı için önemli olan olumlu ya da olumsuz bir mesaj olmasıdır. Bu nedenle onları alır ve işler. Aslında sizi daha öz güvenli hale getirebilir.

3- GÖZ TEMASINDA KAZANAN SİZ OLUN

Araştırmalara göre göz teması kurulduğunda teması devam ettiren ve vazgeçmeyen taraf üstünlük kazanır ve bu öz güvenine yansır. Yani eğer biri ile göz temasına denk gelirseniz ilk vazgeçen olmayın ve teması sürdürün. Bu demek değil ki insanlara bakıp göz teması bekleyin. Bu durum size özgüden olarak geri dönecektir.

Önerilen Haberler