Parmak arası terlik giyerken bir kez daha düşünün

Parmak arası terlik giyerken bir kez daha düşünün

Yaz ayının gelişiyle terlik sezonu açıldı. Renk renk, çeşit çeşit terlikler söz konusu olduğunda ise en çok tercih edilenlerden biri parmak arası terlikler.

Kadın, erkek, çocuk demeden herkesin çokça tercih ettiği parmak arası terlikler bazı durumlarda sağlığınızı tehdit edebiliyor. Göründüğü kadar masum olmayan bu terliklerin ayak sağlığına zararlarını gelin beraber inceleyelim.

ÇOĞU ZAMAN ALERJİ YAPAR

Genelde kullananların ortak şikayeti parmak aralarını tahriş edip rahatsızlık verdiği, bazen de alerji yapıp su toplamasına sebep olduğu yönünde.

AYAK TABANINA BÜYÜK ZARAR VERİR

Parmak arası terliklerin ayak anatomisine hiç de uygun olmadığı bilinmektedir. Bu terlikler ayak tabanını desteklemez ve uzun süreli kullanımda ayak, bilek ve bacak ağrısına sebebiyet verirler.

YÜRÜME HIZINI DA KESİYOR

Bu terlikleri giydiğiniz zaman parmaklarınız yere normal basamaz ve vücut dengesini korumak için daha yavaş adımlar atmak zorunda kalır. Bu durum pek çok bacak ve bel problemini beraberinde getirir.

AYAK PARMAKLARINIZDA BÜYÜME OLABİLİR

Pek fark edilmese de parmak arası terlik kullanıldığında ayaklar bir kalıba girmez. Bu yüzden ayaklar yayılır ve uzun süreli kullanımda parmakların formuna zarar verir.

DENGESİZLİĞİN GETİRDİĞİ YÜRÜME BOZUKLUKLARI

Parmak arası terlikler ne kadar estetik dursada ayağınız yere sağlam basmadığı için denge kaybı yaşarsınız. Bu durum sürekli kullanımda kalıcı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Önerilen Haberler