Parmak Arası Terlik Giyerseniz Ayağına Ne Olur?

Parmak Arası Terlik Giyerseniz Ayağına Ne Olur?

Plaj ve havuz başlarında rahatlık için sıklıkla giyilen parmak arası terlikler, göründükleri kadar masum değiller!

Parmak arası terlikler, ayaklarda çeşitli sağlık sorunlarına yol açmakta; parmak bükülmesi, yürüme zorluğu, cilt enfeksiyonları ve kaza riski gibi istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır.

KALICI PARMAK BÜKÜLMELERİ

Çok sık parmak arası terlik giyenlerin ayak parmaklarında kıvrılma meydana gelir. Bu kıvrılmalar, sandaletin uzun süre giyilmesi durumunda kalıcı hale gelebilir.

DOĞRU ÜRÜNÜTERCİH EDİN

Parmak arası terlikler, toksik madde içeren hammadde ile üretilmiş olabilir. Parmak arası giymekte ısrar ediyorsanız sağlığa zararsız malzemelerden yapılmış ürünleri tercih etmelisiniz.

BUNYONLARA NEDEN OLABİLİR

Ayaklarınız parmak arası terliğe tutunmak için ekstra çaba gösterecektir. Bu da ayağınızı doğal olmayan konuma getirerek bunyon oluşumuna neden olabilir.

CİLT YÜZEYİNDE BOZULMA OLABİLİR

Parmak arası terlik ile ayağınız arasında temas yüzeyi çok kısıtlıdır. Bu durum temas alanına fazla baskı uygulamasına neden olur. Bunun doğal sonucu olarak da temas noktasında aşınma, soyulma ve kabarcıklar gibi cilt sorunları ortaya çıkabilir.

YÜRÜME HIZI DÜŞER

Parmak arası terlikler giydiğinizde yürüme hızınız düşer. Vücut dengeyi sağlamak için kendisini yavaşlatır. Dengesiz bir seçenek olan parmak arası terlikle vücudun duruşu bozularak bacak ağrılarına neden olur.

ENFEKSİYONLARA YOL AÇAR

Parmak arası terlik giydiğiniz ayaklarınız dış etkenlere daha fazla maruz kalır. Bu da enfeksiyonlara neden olur.

KAZALARA NEDEN OLABİLİR

Parmak arası terlikler ayağa tam oturmadığı için yoldaki basit engellere takılarak kazalara yol açabilir. Parmak arası terlikler araba kullanırken giyildiğinde sağlıksız sürüşe neden olduğu için kazalara neden olabilir.

Önerilen Haberler