Patates Kızartması Nasıl Çıtır Çıtır Yapılır? Patates Kızartması Nasıl Çıtır Çıtır Yapılır?

Patates Kızartması Nasıl Çıtır Çıtır Yapılır?

Patatesin seçimi, pişirme yöntemi ve servis ediş şekli gibi hususlara dikkat ederek, siz de kolayca çıtır patates kızartmaları yapabilirsiniz.

Patates kızartması, çıtır çıtır olduğu zaman herkesin hoşuna gider. Pratik yöntemlerle siz de patatesleri çıtır çıtır yapabilirsiniz.

PATATES SEÇİMİ

Lezzetli patates kızartması yapmak için ilk adım, doğru patatesi seçmektir. Seçtiğiniz patatesin kabuğunun ince ve parlak olması gerekir. Bu kriterler patatesin taze olduğunu gösterir.

SİRKE İLE ÇITIR PATATES

Patatesi kızartmadan önce sirkeli soğuk suda bekletmek ve sonrasında kağıt havlu ile iyice kurulayarak kızartmak, çıtır çıtır patatesler elde etmeniz için yeterlidir.

YAĞIN ISISINA DİKKAT!

Altın renkliçıtır patatesler istiyorsanız, patatesleri tavaya almadan önce yağın iyice kızmış olduğundan ve tavanın ısısının maksimum oranda yükseldiğinden emin olmalısınız.

TAVAYI ÇOK DOLDURMAYIN

Yağın içine ne kadar az patates koyarsanız, o kadar çıtır olacaktır. Tavanın çok dolu olması patateslerin üst üste gelip birbirine yapışmasına ve yumuşak kalmasına sebep olur.

DONDURMA YÖNTEMİ İLE ÇITIR PATATES

Kızartmak için dilimlediğiniz patatesleri buzdolabı poşetine koyup buzluğa yerleştirin. 1 gece beklettikten sonra patatesleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu yöntemi genel olarak uygulayabilirsiniz. Buzlukta bol miktarda patates stoklayarak istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

ÇİFT KIZARTMA İLE ÇITIR PATATES

Patatesleri dilimleyip kızgın tavaya atın. 2 dakika kızartıp yağını süzüp bir kaba alın. Bu sırada diğer patateslere de ön kızartma işlemi yapın. Sonrasında kenarda bekleyen patatesleri tekrar tavaya alarak kızgın yağda kızartın.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler