Peynir nasıl uzun süre saklanır?

Peynir nasıl uzun süre saklanır?

Kahvaltıların vazgeçilmezi peynirleri, doğru saklanmadığında hızlı şekilde bozulurlar. Doğru saklama yöntemleri ile peynirleriniz uzun süreli ve sağlıklı şekilde koruyabilirsiniz.

Dış etkenlerden hızlı şekilde etkilenen ve çabucak bozulan peynirlerin bozulmaması için birtakım tedbirler almalısınız. Doğru yöntemleri kullandığınızda peyniriniz uzun süre sağlıklı şekilde tüketebilirsiniz.

PEYNİR NASIL SAKLANIR?

Peynirler hassas besinler olduğu için hızlı şekilde tüketilmelidir. Bu yüzden peyniri alırken ihtiyaca göre alınmalı, az tüketilecekse küçük ebatlı peynir ürünleri alınmalıdır.

Genellikle plastik kaplarda olan peynirler, plastiğin olumsuz etkilerinden korunması için cam ya da seramik kaplara alınmalıdır. Peynirler serin ve havadar yerlerde saklanabilir. Buzdolapları da peynirler için ideal alanlardır.

Peynirler ideal ortamda iki haftaya kadar saklanabilir. Kaşar peyniri ve tulum peyniri ise ekstra birkaç hasta daha bozulmadan korunabilir. Gravyer peyniri gibi sert peynir türleri ise 1 aya kadar dayanma süresine sahiptir.

Peyniri sülfürlü kağıda sararak saklama ömrünü uzatabilirsiniz.

Peynirin hava almasına ve neminin korunmasına dikkat etmelisiniz.Peyniri buzluk ya da derin dondurucuya asla koymayın. Onları buzdolabı raflarında ve sebzelik bölümlerinde saklayabilirsiniz.

Önerilen Haberler