Pikan Cevizli Aşure Tarifi

Pikan Cevizli Aşure Tarifi

Aşure zamanı yaklaştıkça herkes aşure tarifi araştırıyor. Komşuların birbirinin kapısını çaldığı geleneksel tadımız aşurenin, turna yemişli (cranberry) ve pikan cevizli tarifini Sedef İybar paylaştı.Geleneksel bir lezzet olan aşure çok uzun yıllardır insanlar tarafından yapılıp, komşulara, tanıdıklara dağıtılıyor.  Aşure Günü adım adım gelirken birçok kişi lezzetli ve kolay yapılabilen aşure tarifi konusunda araştırmalarını sürdürüyor. Bu sefer geleneksel aşure tarifinden çıkıp, pikan cevizli aşure tarifi paylaşıyoruz. İşte Sedef İybar'ın pikan cevizli aşure tarifi...

Malzemeler;

-500gr.buğday

-2,5lt su

-350gr. toz şeker

İç malzemeleri için;

-200gr. ayıklanmış ve haşlanmış nohut

-200gr. haşlanmış fasulye

-100 gr. sarı üzüm

-8 adet kuru kayısı (minik doğranmış)

-100gr. dolma fıstığı

-1 çay bardağı süt

-2 çorba kaşığı gül suyu

Üzerini süslemek için;

-Şamfıstık tozu

-100gr. pikan cevizi

-100gr. turna yemişi (cranberry)

-Kuşüzümü

-Dolma fıstığı

Nasıl yapılır?

-Buğdayları bir gece önceden ıslatın. Çok iyi haşlandığından emin olduktan sonra, diğer iç malzemeleri ve şekeri ilave edin.

-Tüm bu karışımı yoğun bir kıvam alıncaya kadar 30 dakika daha kaynatın. Daha sonra gül suyu ve süt ekleyerek ateşten alın. Kesinlikle nişasta veya un gibi yoğunlaştırıcı kullanmayın.

-Aşureyi servis kaplarına sıcakken kepçe yardımıyla paylaştırarak soğumaya bırakın.

-Soğuyan aşure kaplarının üzerini şamfıstık tozu, pikan cevizi, 100gr. turna yemişi (cranberry), kuşüzümü ve dolma fıstığı ile süsleyin.

Not:  Aşurenizi kaynarken içine ceviz ve incir ilave etmeyin. Rengini karartıyor. İsteğe bağlı olarak servis etmeden önce üzerine tarçın serpiştirebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Önerilen Haberler