Portakal Kabuğu Reçeli Tarifi

Portakal Kabuğu Reçeli Tarifi

Portakalları küp küp doğrayarak yaptığınız reçeli bir kenara bırakın. Portakal kabuğu ile yeni ve farklı bir reçel yapmaya hazır olun.

GEREKLİ MALZEMELER

1,5 su bardağı su

1,5 kg portakal

4,5 damla limon suyu

1-1,5 su bardağı toz şeker

YAPILIŞI

Portakalların kabuklarını dikey şekilde 7-8 parçaya bölün. Böldüğünüz portakalların kabuklarını çıkarın. Kabukları çıkardıktan sonra kabukların iç kısımlarında kalan beyaz bölümleri temizleyin. Kabukları iğne iplik yardımıyla ipe dizin.

3 ayrı tencere su kaynatın. İpe dizdiğiniz portakal kabuklarını 7-8 dakika boyunca tencerenin birinde haşlayın. Daha sonra portakal kabuklarını buzlu suya alın. Aynı işlemi diğer 2 tencerede tekrarlayın. Sonra portakal kabuklarını bir tencereye alın. Üzerine şeker ilave edin ve kabukların sulanması için 2-3 saat bekletin.Yeterince bekledikten sonra su ilave edippişirin. Pişirirken yavaşça karıştırın. Kaynayınca limon suyu ilave edin. 2-3 dakika daha kaynattıktan sonra tencereyi ocaktan alın. Portakal kabuklarından ipleri çıkarın. Kavanozlara doldurun. Doldurduğunuz kavanozların kapağını kapatın ve ters çevirip soğumasını bekleyin. Portakal kabuğu reçelini ertesi gün afiyetle tüketebilirsiniz.

Önerilen Haberler