Post Bariatrik Cerrahi ile Değişime Hazır Mısınız?

Post Bariatrik Cerrahi ile Değişime Hazır Mısınız?

Aşırı kiloya sahip hastaların, kısa sürede çok fazla kilo vermesiyle vücudunda sarkma ve çeşitli şekil bozukluklarının meydana geldiğini belirten Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin, bu problemi çözüme kavuşturacak olan post bariatrik cerrahi hakkında açıklamalarda bulundu.Çok fazla kilo verme sonrası oluşan bu şekil bozukluklarını gidermek için post bariatrik cerrahi yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntem ile vücut tekrardan istenilen forma sokularak zayıflama sonrası oluşan kötü görüntüler ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Bu yöntemle beraber hem yaşam konforu yeniden sağlanmış olur hem de hastalar kaybettiği özgüveni geri kazanır. Gelişen teknoloji ile beraber yapılan cerrahi işlemler artık daha acısız ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Post bariatrik işlemlerde her ne kadar vücutta iz kalsa da bu izler neredeyse görülemeyecek kadar küçük olmaktadır. 

Obezite hastaları da post bariatrik cerrahi ile artık fazla görünen kilolarından kurtulabilme imkanına sahip. Vücuttan atılan her kilo karın bölgesinde dikey ve yatay hat boyunca, bel ve popo bölgesinde, bacaklarda, meme bölgesinde, kollarda, sırtta, yüzde ve boyunda deformitelere davetiye çıkarıyor. 

Hastalar, obezite ameliyatları ile kilolarından kurtulsa bile sarkma gibi problemlerle başa çıkmak zorunda kalabiliyor. Vücutta yaşanan sarkma ve deformiteleri gidermek için ise post bariatrik cerrahi girişimleri uygulanıyor. 

Kimler Post bariatrik cerrahi için uygundur?

Post bariatrik cerrahinin yapılabilmesi için hastanın ilk başta diyet, spor ve obezite cerrahisi ile çok miktarda kilo vermiş olması gerekmektedir. Ayrıca vücudun başta yüz, kol, meme ve bacak olmak üzere birçok bölgesinde sarkıkların ortaya çıkması ve bu durumun rahatsız edici olması yine gerekenler arasındadır. Ayrıca obezite cerrahisi sonrasında hastanın kilosunun sabitlenmiş olması da gerekmektedir. Bu süreç yaklaşık olarak 6 ile 18 ay arasında değişmektedir. Ayrıca vücudun protein eksiklerini gidermeye yönelik bir diyet uygulamasının hasta tarafından yapılması şarttır. Çünkü post bariatrik cerrahiden önce vücudun kilosunun sağlıklı bir şekilde oturmuş olması son derece önemlidir. 

Ameliyat esnasında ilk olarak hastanın şikayet ettiği bölge ele alınıyor. İstenildiğinde operasyonlar kombine olarak da uygulanabiliyor. Örneğin; meme operasyonlarına çoğunlukla kol germe operasyonları kombine ediliyor.  Sırt liftinginin meme operasyonu ile kombine edilerek upper body lift (üst vücut germe) yapılması aynı seansta birden çok deformitenin giderilmesine imkan sağlıyor. 

Bacakta meydana gelen dikey ve yatay hattaki deformitelerin giderilmesi için bacak germe operasyonu yapılmaktadır. Kilo vermeye bağlı yüzde oluşan sarkıklıklar için ise germe ve/veya yüz dolgu uygulamaları yapılmaktadır. 

Uygulama sonrası

Post bariatrik müdahaleler genellikle kombine şekilde gerçekleştirilebilen uygulamaları kapsar. Bu sayede hastalar iki ya da üç farklı operasyonu tek bir iyileşme sürecinde atlatabilmektedir. İyileşme süreci operasyonlara ve hastalara göre farklılık gösterebilmektedir. Hastalar yaklaşık olarak iki veya üç hafta içerisinde kendilerini daha iyi hissetmeye başlamaktadır. 

Operasyondan sonraki ilk beş günü muayene süreci oluşturmaktadır. Bu süreçte vücudun çeşitli bölgelerine konan drenler çıkarılmakta ve varsa pansumanlar yenilenmektedir. Post bariatrik uygulamaların kalıcı sonuçları yaklaşık olarak operasyondan üç ay sonra gözle görülebilir bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Önerilen Haberler