Ramazan Ayında İstanbul

Ramazan Ayında İstanbul'da Gezilecek Türbeler

Ramazan ayını idrak etmek için oruç tutmanın ve ibadetleri yerine getirmenin yanı sıra din büyüklerinin türbelerini ziyaret edebilirsiniz.

Ramazan ayında birçok aktiviteye ev sahipliği yapan İstanbul, din büyüklerinin türbeleri ile ziyaretçilere din konseptli gezi imkanları sunuyor. İşte İstanbul'da Ramazan ayında gezebileceğiniz türbeler…

ORUÇ BABA TÜRBESİ

Ramazan ayının ilk gününden itibaren ziyaretçi akınına uğrayan Oruç Baba Türbesi, İstanbul'un en meşhur dini merkezlerinden biridir. Oruç Baba'nın İstanbul'un fethinde bulunan derviş olduğu rivayet edilmektedir. Oruç Baba Türbesi'nde Ramazan'ın ilk ve son günü hurma, sirke ve ekmek gibi bereketi simgeleyen yiyeceklerle oruçlar açılır, yiyecekler insanlar arasında paylaşılır.

Oruç Baba Türbesi, Topkapı'da bulunuyor.

ZUHURAT BABA TÜRBESİ

İstanbul'un en meşhur türbelerinden biri de Zuhurat Baba Türbesi'dir. Zuhurat Baba'nın susuzluk yaşanan dönemde bitmeyen su dağıtarak bolluk ve bereket getirdiği rivayet edilir.

Zuhurat Baba Türbesi, Bakırköy'de bulunuyor.

TELLİ BABA TÜRBESİ

Telli Baba, sarığına gelin teli taktığı için Telli Baba olarak tanınmıştır. Fatih Sultan Mehmet'in kulu askerlerden biri olduğu da rivayet edilmektedir. Telli Baba'nın boğazın manevi bekçiliğini yaptığına inanılır.

Rivayete göre boğazda birbirine komşu iki aile varmış. Bu iki ailelerin birinin oğlu birinin de kızı varmış. Birlikte büyüyen çocuklar zamanla birbirlerine aşık olmuşlar. Ancak zamanla araları açılan aile gençlerin birbirleri ile evlenmelerine müsaade etmemiş. Kaçmaya karar veren iki genç, kayıkla İstanbul'dan uzaklaşıp Karadeniz'de bir köye yerleşmeye karar vermişler. Durumu duyan aile silahla kaçan gençleri kovalamış. Boğuşma sonrası kız kurşunla vurulmuş, oğlan ise boğaza atlamış. Dalgalar oğlanı Sarıyer sahiline atmış. Genç oğlanın aşkı ilahi aşka dönüşmüş ve tüm zamanını ibadetle geçirmeye başlamış. Halk da ona sarığına taktığı gelin telinden dolayı Telli Baba adını vermiş.

Telli Baba Türbesi, Sarıyer'dedir.

EYÜP SULTAN CAMİİ VE TÜRBESİ

Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in yakın dostu olan Hz. Ebu Eyyub El Ensari, semte de adını veren din büyüğüdür. Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, Ramazan ayı ve yıl boyu ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, Eyüp'tedir.

TUZCU BABA TÜRBESİ

Fatih Sultan Mehmet döneminde askerin tuz ihtiyacını karşılamakla görevli olan Tuzcu Baba'nın toprağı döverek tuza çevirdiği böylece askerin tuz ihtiyacını karşıladığı rivayet edilmektedir.

Tuzcu Baba Türbesi, Beşiktaş'tadır.

YUŞA PEYGAMBER TÜRBESİ

Hz. Yusuf' (A.S)un yardımcısı olarak bilinen Hz. Yuşa, Hz. Musa ile yaptıkları yolculuk ile Kuran-ı Kerim'de adı geçmektedir. Diğer semavi dinlerde de tanınan Hz. Yuşa'nın kabrinin Yuşa Peygamber Türbesi'nde olduğu düşünülmektedir.

Yuşa Peygamber Türbesi, Beykoz'dadır.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.