Ramazan Ayında İstanbul

Ramazan Ayında İstanbul'da Gezilecek Türbeler

Ramazan ayını idrak etmek için oruç ve ibadetlerin yanı sıra din büyüklerinin türbelerini ziyaret edebilirsiniz.

Ramazan ayında birçok aktiviteye ev sahipliği yapan İstanbul, din büyüklerinin türbeleri ile ziyaretçilere din konseptli gezi imkanları sunuyor. İşte İstanbul'da Ramazan ayında gezebileceğiniz türbeler…

ORUÇ BABA TÜRBESİ

Ramazan ayının ilk gününden itibaren ziyaretçi akınına uğrayan Oruç Baba Türbesi, İstanbul'un fethinde bulunan derviş olduğu rivayet edilmektedir.Oruç Baba Türbesi'nde Ramazan'ın ilk ve son günü hurma, sirke ve ekmek gibi bereketi simgeleyen yiyeceklerle oruçlar açılır, yiyecekler insanlar arasında paylaşılır.

Oruç Baba Türbesi, Topkapı'da bulunuyor.

ZUHURAT BABA TÜRBESİ

İstanbul'un en meşhur türbelerinden olan Zuhurat Baba Türbesi, susuzluk yaşanan dönemde bitmeyen su dağıttığı rivayet ediliyor.

Zuhurat Baba Türbesi, Bakırköy'de bulunuyor.

TELLİ BABA TÜRBESİ

Bir papazın kızına aşık olan Telli Baba boğazın yarısına set çekerek papazın şartını yerine getirir ve aşık olduğu kızı alır. Rumeli'den karşıya geçerken kayık alabora olur ve kız kaybolur. Telli Baba çaresizlik içinde olanları seyreder, günlerce orada kalır birgün sahile gelin teli vurur.Telli Baba'da gelin telini bulduğu yerden ölene kadar ayrılmaz.

Telli Baba Türbesi, Sarıyer'dedir.

EYÜP SULTAN CAMİİ VE TÜRBESİ

Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in yakın dostu olan Hz. Ebu Eyyub El Ensari, semte de adını veren din büyüğüdür. Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, Ramazan ayı ve yıl boyu ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, Eyüp'tedir.

TUZCU BABA TÜRBESİ

Fatih Sultan Mehmet döneminde askerin tuz ihtiyacını karşılamakla görevli olan Tuzcu Baba, toprağı döverek tuz toprağı tuza çevirerek askerin tuz ihtiyacını karşıladığı rivayet edilmektedir.

Tuzcu Baba Türbesi, Beşiktaş'tadır.

YUŞA PEYGAMBER TÜRBESİ

Hz. Yusuf' (A.S)un yardımcısı olarak bilinen Hz. Yuşa, Hz. Musa ile yaptıkları yolculuk ile Kuran-ı Kerim'de adı geçmektedir. Diğer semavi dinlerde de tanınan Hz. Yuşa'nın kabrinin Yuşa Peygamber Türbesi'nde olduğu düşünülmektedir.

Yuşa Peygamber Türbesi, Beykoz'dadır.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.