Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı'na özel beslenme önerileri

Ramazan ayı boyunca oruçlu geçen 30 günden sonra yeni beslenme düzenine geçmek, vücudunuz için biraz zorlayıcı olacak. Bu süreci kolay atlatmak için Ramazan Bayramı'nda sağlıklı beslenme önerilerine ihtiyacınız olacak.

Ramazan Bayramı'nda 30 günlük oruç düzeninden normal beslenme düzenine geçmekte ve bayram ziyaretlerinde birbiri ardına önünüze gelen tatlıları yeme konusunda dikkatli olmanız gereken noktalar var.

BAYRAM KAHVALTISI TABAĞINDA BAL OLMASIN

Bayram sabahı güne hafif bir kahvaltı ile başlanmalıdır. Kahvaltı tabağında, kızartma, kavurma gibi besinler olmamalıdır. Gün boyu ikramlar olacağı için kahvaltıda bal da olmamalı. Bayram kahvaltısında salatalık, domates, taze biber, az yağlı peynir ve haşlanmış yumurta tercih edilebilir.

BAKLAVA YERİNE SÜTLÜ TATLILARI TERCİH EDİN

Ramazan Bayramı boyunca ikram edilen baklavalar, mide hazımsızlıklarına yol açabilir. Ziyaretlerdeki ısrarcı ikram isteklerine karşı dikkatli davranılmalıdır. Fazla şeker ve şekerli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Özellikle baklava ikramları ile sık sık karşılaşacağınız bayram günlerinde, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih edin.

ÇİKOLATA YERİNE KURU / YAŞ MEYVE

Bayram günlerinde çikolata yerine kuru ve yaş meyve tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Fazla çikolata tüketimi durumunda yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları ve diyabet gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

SİYAH ÇAY YERİNE BİTKİ ÇAYI

Gün boyu fazla miktarda çay, kahve gibi kafein oranı yüksek besinler tüketmemelidir. Bu içeceklere alternatif olarak bitki çaylarını tercih edin.

EN AZ 2 LİTRE SU İÇİN

Ramazan ayı boyunca değişen besin düzeninde özellikle sıvı tüketimi azalır. Vücudunuzun yaşadığı bu kaybı dengelemek için günde en az 2-2,5 litre su içmelisiniz. Beslenme rutinlerine, taze sıkılmış meyve suları, az şekerli komposto gibi besinler de eklenebilir.

YÜRÜYEREK GİDİN

Bayram ziyaretlerine giderken araç kullanma yerine yürümeyi tercih edin. Fiziksel aktivitenin artması, sindirim sisteminizi rahatlatacaktır. Fiziksel aktivite düzenini korumalı, haftada en az 5 gün 30-60'ar dakikalık orta şiddette egzersizler yapılmalıdır.

Önerilen Haberler