Ramazan

Ramazan'da Susuzluğu Hissetmemenin Yolları

Oruç tutarken uzun süre susuz kalmak vücudu yorar ve bitkin düşürür. Oruçken susuzluğu hissetmemenin yolları ile çok daha rahat ve dinç bir Ramazan geçirebilirsiniz.

Ramazan'da su tüketim miktarından yememeniz gereken besinler, ekmek tercihinden uyku düzenine kadar bazı konulara dikkat ederek oruçluyken susuzluk hissini azaltabilirsiniz.

ORUÇKEN SUSUZ HİSSETMEYİ ENGELLEYEN YÖNTEMLER

Su tüketimi: İftardan sahura kadar geçen sürede en az 1,5-2 litre su tüketmeniz gerekiyor. Sahurda da en az yarım litre su tüketmelisiniz.

Sınırlanması gereken besinler: Sucuk, salam, tuzlu peynir, sosis, turşu ve zeytin gibi tuzlu besinlerin tüketimini azaltmanız gerekiyor. Susmaya neden olan bu besinleri azaltmak, oruçlu olduğunuz sürede daha az susamanızı sağlayacaktır.

Mutlaka sahur yapın: Uykuyu bölüp sahur yapmak birçok insana zor gelse de gün boyu susuz ve yorgun hissetmemek için mutlaka sahur yapmalısınız.

Ekmek seçimi: Tam buğday ekmeği ya da tam tahıllı ekmekleri tercih ederek tokluk hissini uzatabilir, daha uzun süre tok kalabilirsiniz.

Fiziksel faaliyetler: Günlük fiziksel faaliyetlerinizi azaltarak kontrol altına alın. Gereksiz fiziksel aktivitelerden uzak durarak su kaybını azaltmanız, daha az susuzluk hissetmenizi sağlayacaktır.

Güneşe dikkat: Güneşin dik açıyla geldiği öğle saatlerinde açık havada olmamaya dikkat edin. Böylece terlemeden dolayı gerçekleşen sıvı kaybı oranı azalacak.

Önerilen Haberler