Renklerin Gücü Adına! İşte, Kıyafetlerde Renklerin Algıları

Renklerin Gücü Adına! İşte, Kıyafetlerde Renklerin Algıları

Renkler insan bilinçaltına mesajlar gönderir. Hatta bu mesajlar algılarımızı düzenler. Tahmin ettiğimizden daha güçlü olan renklerin bu gücünü markalar ve moda da fark etmiş ve kullanmıştır. İşte, renklerin gizli dünyasına yolculuğumuz…

Mavi, kırmızı, yeşil, mor ve sarı gibibirbirinden güzel ve canlı renkler hayatımızın her yerinde... Renklerin psikolojimizi biz farketmeden etkilediğini, hatta bazı insanların bunların farkında olup kullandığını biliyor muydunuz? İşte, size renklerin algılarımızdaki anlamları...

MAVİ

Mavi renk sadakat ve sempatini rengi olarak ifade edilir. Birçok insanın günlük hayatta en sevdiği renk olan mavi, genellikle markalar tarafından güven ve samimiyet vermek için kullanılır. Kadınlarda ise bu durum yine samimi ve güven verici bir algıya sebep olur. Üstelik en soğuk renk olan mavinin maneviyat ve hayal ile özdeşleşmesi oldukça ironiktir.

KIRMIZI

3 kuruş fazla olsun ama kırmızı olsun diye bir söz vardır. Kırmızı sıcak ve kendini hemen belli eden bir renktir şüphesiz. Özellikle birçok farklı kavramla özdeşleşen kırmızı, daha agresif bir tavra sürükler insanı. Kan, aşk, tehlike gibi hareketli eylemlerin rengi olan kırmızının algısı, tarihte ve günümüzde birçok farklı yerde kullanılmıştır. Özellikle markaların bir türlü vazgeçemediği kırmızı rengi, kralların da kullandığı bir numaralı renktir. Markalar iştahı artırmak ve anlık satış yapmak için bu rengin gücünü kullanırlar. Kadınlarda ise bu renk kalp atışlarını hızlandırmak, neşe ve çekiciliği arttırmak amacıyla oldukça cezbedicidir.

SARI

Sarının psikolojideki yeri ise daha çok yaratıcılık ve iyimserlik üzerine kurulmuştur. Güneşin rengi olarak da bilinç altımızda bulanan sarıyı markalar tercih etmezler. Çünkü hem gözü yorar hem de ihanet, kıskançlık gibi kötü anlamlara gelir. Ancak bu kadar dezavantajına rağmen Çin Kraliyetinin rengi sarı olmuştur.

YEŞİL

Doğanın rengi olması, kaçınılmaz olarak yeşili dinginlik ve huzur rengi haline getiriyor. Uzmanlar, yeşilin ruh halini düzenlediğini, yeniden doğuş ve aşkın tomurcuklanmasını ifade eder. Yeşil kıyafet giyen kadınlar, karşısındakine ferah bir hava verir. Üstelik doların rengi olan yeşil, ekonomi ve burjuvazinin rengidir.

MOR

Mor, kesinlikle asalet ve kraliyet rengidir. Hatta tarihçiler kraliyet ailelerinin moru tercih ettiğini ve halkın kahverengi giyerek hiyerarşiyi belli ettiğini söylerler. Mor rengin değerinin moda ve güzellik sektörü de farkında. Özelliklle yaşlanma karşıtı ürünlerde bu rengi kullanırlar. Feminenlik, sihir, maneviyat ve hayal gücünün rengi olan morun çok ve yanlış kullanımı sizi kararsız gösterebilir.

Önerilen Haberler