Romanya

Romanya'nın 8 Masalsı Şehri

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan çok sayıda yapısı ile dünya tarihi açısından öneme sahip olan Romanya, masalsı şehirleriyle görenleri büyülüyor.

1. BÜKREŞ

Başkent Bükreş, Romanya'nın güneydoğusunda yer alıyor. Doğu Avrupa'nın en gelişmiş şehirlerinden olan Bükreş, Romanya'nın en kalabalık şehridir. Bükreş'i gezmek bir gün yetmeyecektir. Bükreş sokakları adeta bir açık hava müzesidir. Ulusal tarih Müzesi, Parlemanto Binası, Zafer Takı ve Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi gibi mimari ve tarihi özellikleriyle öne çıkan yerler Bükreş'in gezilmeye değer yerlerindendir.

2. BRAŞOV

Romanya'nın kalbinin attığı şehirlerden olan Braşov, Bükreş gibi ülkenin ana damarlarındandır. Dokuz bölgesi olan Romanya'nın en ünlüsü olan Transilvanya, meşhur Drakula hikayesi ile biliniyor. Ortaçağdan kalma kalelerin olduğu bölge, en çok ziyaret edilen yerlerdendir. Braşov şehrinde yer alan Bran Kalesi, Kont Drakula'nın kalesi olarak bilinmektedir.

3. GALATİ

Tuna Nehri üzerine kurulu olan Galati şehri, Romanya'nın doğusunda yer almaktadır. Mimari açıdan özel eserlerin olduğu şehirde, manastır, sinagog ve katedrali de görmek mümkündür. Archdiocesan Cathedral'i bilinen adıyla Galata katedrali bu bölgede mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

4. BAİA MARE

Romanya'nın simgesel figürlerinden olan geleneksel kıyafetli kadın portrelerinin kaynağı olan bu şehir, işlemeleri gömlekler, güler yüzlü insanlar ile misafirlerini bekliyor. Baia şehrinin köyleri Romanya'yı masalsı bir görünüme kavuşturuyor.

5. KÖSTENCE

Karadeniz kıyısında kilometrelerce sahili olan Köstence, gelişmiş bir liman kentidir. Türk kültürü yansımalarının sıkça görüldüğü şehirde Osmanlı'dan da izle var. Mecidiye Camisi, Kral Camisi, Hünkar Camisi ve Esmehan Camisi gibi mekanlar hem gezilecek hem de Türk tarihinin izlerinin görüleceği yerlerdir.

6. KALOŞVAR

Asıl adı Cluj-Napoca olan şehrin Osmanlı'dan kalma adı Kaloşvar'dır. Romanya Ulusal Operası, Mikail Kilisesi, Tuz Madeni ve tarih Müzesi ile çok sayıda görülmesi gereken yeri vardır.

7. SİBİU

Dünyanın en huzurlu 8. Şehri olarak seçilen Sibiu, Romanya'da kültür turizmi yapmak için ideal duraklardandır. Başta, Brukenthal Sanat galerisi olmak üzere günümüze kadar ulaşmış pek çok tarihi noktaya sahiptir.

8. YAŞ

Romanya'nın kültür merkezleri arasında yer alan yaş, görkemli eserleriyle dikkat çekiyor. Yaş'ın en önemli özelliği ise geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan botanik bahçeleridir.

Önerilen Haberler