Sabahları kolay uyanmanızı sağlayan 10 şey

Sabahları kolay uyanmanızı sağlayan 10 şey

Sabahları uyanmakta zorlanıyor ya da uyandıktan sonra yataktan çıkamıyorsanız sabahlar kolay uyanmanızı sağlayan yöntemleri uygulayarak bu soruna bir son verebilirsiniz.

Sabahları uyandığınız da yapacağınız küçük hamleler uykuya tekrar dalmanızı ve alarmları kaçırmanızı engelliyor. İşte kolay uyanmanızı ve güne hızlı şekilde başlamanızı sağlayan tavsiyeler…

1.BİR BARDAK SU İÇİN

Sabah uyandığınızda bir bardak su içerek vücudunuzun su dengesini sağlayabilirsiniz. Gün boyu sıvı kaybı yaşayan vücuda sıvı takviyesi yapmak yorgunluğu ve halsizliği azaltarak uyanmanızı kolaylaştırır.

2.ODA SICAKLIĞINI DENGELEYİN

İdeal bir uyku için 20 derece sıcaklık yeterlidir. Uykunun tadını çıkarmak için yatak odanızda ısı dengeleyici bulundurun.

3.ALARMLARA DİKKAT EDİN

Alarmları devamlı erteliyorsanız buna bir dur demelisiniz. 21 gün boyunca alarmları ertelemeden kalkarsanız bu durum alışkanlığa dönüşerek ilk alarmda ayakta olacaksınız.

4.ILIK BİR DUŞ

Güne ılık bir duşla başlamak ya da soğuk su ile yüzü yıkamak hem kahvaltıya hem de güne hazır olmanızı sağlar.

5.UYKUYU HESAPLAYIN

Akıllı saatler ya da online uygulamalarla uyku saatlerinizi hesaplayın. Böylece yatış ve kalkış saatleriniz konusunda kendinizi koşullamış olacaksınız.

6.ALARMI BEKLEMEYİN

Eğer erken uyandıysanız alarmı beklemeyin. Bu alışkanlık size güne 1-0 önde başlamanızı sağlatacak.

7.İLK İŞ PERDELER

Sabah uyanır uyanmaz perdeleri açın ve ortama güneş ışığı girmesini sağlayın. Bu hamle sizi fizyolojik olarak uyanmaya koşullayacaktır.

8.SABAH EGZERSİZLERİ

Sabah uyandığınızda kan akını hızlandıracak basit egzersizler yaparak uykuyu üzerinizden atabilirsiniz. 3-4 dakikalık mekik ve şınav egzersizleri yeterlidir.

9.ALARM MÜZİĞİNİ ARA SIRA DEĞİŞTİRİN

Hep aynı alarm müziği sizde alışkanlık oluşturabilir, alarm olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Bu yüzden alarm müziğini ara sıra değiştirin. Değiştirdiğiniz alarm müziğinin farklı tarzlarda olmasına da önem gösterin.

10.YATMADAN ÖNCE BESLENMEYE DİKKAT

Gece uyumadan önce bol kafeinli içecekler içiyorsanız bu alışkanlığı terke din. Çünkü bu alışkanlık uykuya dalmanızı zorlaştıracak ve daha geç uyanmanıza neden olacaktır.

Önerilen Haberler