Saç Bakımında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Saç Bakımında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Saç bakımında doğru yaptığını düşündüğünüz birçok şeyin yanlış olabileceğini düşündüğünüz mü? Saçınıza gereken önemi göstermek için tavsiyelerimize kulak verin.

1.SAÇLARIN UZAMASI BİR NOKTADAN SONRA DURUR

Saçların potansiyel bir uzunluğu olduğu ve bu uzunluğa ulaştıktan sonra uzamayacağı düşünülür. Bu görüş yanlıştır. Yeterli bakımı yapılan ve beslenen saçlar uzamaya devam edecektir. Saçlarınızı uzatmak istiyorsanız, beslenme ve bakım kriterlerine dikkat etmelisiniz.

2.BEYAZ SAÇLAR

Beyaz saçları kopardığınızda daha fazla saç çıkacağı efsanesi de asılsızdır. Beyaz saçları koparmak folikülü tahriş etmenize yol açabilir. Bu da saç sağlığınızı tehdit eder.

3.DEFALARCA ŞAMPUANLAMA YAPMAK

Saçınızı defalarca şampuanlamanıza gerek yok. Bir defa şampuanlama yapmak yeterlidir. Saçlarınızı defalarca şampuanlayarak saçlarınızın yıpranmasına yol açabilirsiniz.

4. SAÇI FIRÇALAMA YÖNÜ

Saçları açmak için saç fırçalamak ideal bir yöntemdir. Ancak fırçalama yönü doğru olmalıdır. Saçınızı dipten uca doğru fırçalamak yanlıştır. Bunu saçınız ıslakken yaparsanız daha da büyük bir hata yapmış olursunuz. Saçınızı uçlardan başlayarak dibe doğru yavaşça fırçalamalısınız.

5. GÜNEŞ IŞIĞI

Güneşin, saç rengini açmak için iyi bir seçenek olduğu görüşü sağlıksızdır. Güneş ışınları hassas olan saç derinize zarar verebilir. Güneş ışınlarının saçınızı kurulabileceğini de aklınızdan çıkarmayın.

6. HAYVANSAL GIDALAR

Süt ve et gibi hayvansal gıdaların saçların sağlıklı uzaması ve sağlıklı olması için gerekli olduğu düşünülür. Bu sadece bir mittir. Sebzelerden alınacak proteinin cilt için de faydalı olacağını unutmayın.

7.DEVAMLI AYNI ŞAMPUANI KULLANMAK

Devamlı aynı şampuanı kullanmanın zamanla etkisini yitireceğini duymuşsunuzdur. Aynı şampuanı devamlı kullanmak, etkisinde bir değişikliğe yol açmaz. Şampuanınızı değiştirmenize gerek yok.

8. GRİ SAÇLAR STRESİN ESERİDİR

Stres, saçların beyazlamasına yol açmaz. Saçların beyazlaması genetik yapınızla ilgilidir.

9. SOĞUK SU DAHA İYİDİR

Birçok yerde duyacağınız bu yargı, yanlıştır. Aşırı sıcak suyun saçınızı olumsuz etkilediği doğrudur. Ancak soğuk suyun saçınıza olumlu bir etkisi yoktur.

10. KEPEKSİZ SAÇ İÇİN AT KUYRUĞU

At kuyruğu saç modelinin kepeklenmeyi etkilediği düşünülür. At kuyruğu saç modeli saçı topladığı için dökülmeyi belirli oranda önler. Ancak kepeklenmeyi önlemez.

Önerilen Haberler