Saç Ekiminden Ne Beklenmeli?

Saç Ekiminden Ne Beklenmeli?

Sağlık ile saçların değeri kaybedilince anlaşılır. Birçok kişi kaybettiği saçını geri kazanmak için saç ekimi tekniklerine başvuruyor. Çünkü kaybedilen saçları kalıcı olarak geri getirmenin en etkili yolu saç ekimi operasyonlarıdır.

Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki Hairneva Saç Ekim Merkezi Uzmanları, saç ekiminden ne beklenmesi gerektiğini sizler için anlattı.

Bazı durumda kafa derisinin üzerinde seyrelme oluşurken bazı durumlarda ise tamamen dökülerek kellik problemi ortaya çıkabilir. Eğer saç dökülmesi sizde sorun yaratıyorsa görünüşünüz ile ilgili daha özgüvenli bir ruh hali içine girmek için saç ekimi tekniklerinden faydalanabilirsiniz. Fakat önce doktorunuzla ameliyat sırasında ve sonrasında neler yaşayacağınızı ve nasıl bir sonuç beklemeniz gerektiği hakkında konuşmalısını.

Saç ekimi nedir?

Saçınızı hareket ettiren bir ameliyat türüdür, var olan yerlerden alınan saç kökleri dökülen alanlara transfer edilir. Prosedür klinik ortamda uygulanır.

İlk olarak, cerrahınız kafa derinizi temizler ve başınızın arkasını uyuşturmak için ilaç enjekte eder. Günümüzde saç ekimi tekniği olarak FUE tipi ve alt grubu teknikler kullanılmaktadır.

FUE tekniği

FUE ve alt grubu tekniklerinde saç kökleri teker alınarak transfer edilir. Ve bazı tekniklerde saçın tıraşlanmasına da gerek olmaz. Doktorunuz ihtiyacınıza ve var olan saç kökü sayınıza oranla transfer edilecek greft sayısını belirler. Yani alınan greft sayısı ve tipi saç tipine, kalitesine, rengine ve nakli yapılan alanın boyutuna bağlıdır.

FUE prosedürünü alıyorsanız, cerrah ekibi kafa derinizin arkasını tıraş eder. LongHair ve DHI tekniğinde ise saçın tıraş edilme zorunluluğu bulunmaktadır. Daha sonra, doktor oradan tek tek saç köklerini alır ve tedavi edilecek bölgeye eker.

Transfer edilen saç kökü sayısına bağlı olarak, işlem yaklaşık 4 ila 8 saat sürer. Saç dökmeye devam ederseniz veya daha kalın saçlar istediğinize karar verirseniz, daha sonra başka bir işleme ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle saç ekimi için dökülme işleminin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz.

Beklentiler ve İyileşme

Ameliyattan sonra kafa deriniz çok hassas olabilir. Birkaç gün ağrı kesici almanız gerekebilir. Ayrıca birkaç günlüğüne almanız için bir antibiyotik veya bir anti-enflamatuar ilaç da verebilir. Çoğu kişi ameliyattan 2 ila 5 gün sonra işe dönebilir.

Ameliyattan sonraki 2 ila 3 hafta içinde, nakledilen saçlar dökülür, ancak birkaç ay içinde yeni bir büyüme görmeye başlamalısınız. Çoğu insan 6 ila 9 ay sonra yeni saç büyümesinin %60'ını görür. Bazı cerrahlar, nakli sonrası saçın çıkmasını hızlandırmak için PRP gibi destek tedavileri tavsiye edebilir.

Yaşınıza uygun ön saç tasarımı ile ekilen saçlarınızın doğal görünmesini ve ömür boyu kalıcı olmasını bekleyebilirsiniz. Ön saç çizgisinin yusyuvarlak olmaması ve doğal girinti ve çıkıntılar oluşturan saç tasarımı yapılması beklemeleri gerek en önemli kriter.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.