Saça Sarımsak Sürülür mü?

Saça Sarımsak Sürülür mü?

Kalp ve damar sağlığı için önemli bir besin olan sarımsak, saçların sağlıklı uzaması, saçın onarılması ve saç dökülmesini engelleme gibi etkileri vardır.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde saç sağlığı için önemli bir kür malzemesi olan sarımsak, saç dökülmesi, saç kepeklenmesi, saç uzaması ve saçı onarma gibi hususlarda olumlu etki göstermektedir.

SARIMSAĞIN SAÇA FAYDALARI

Sarımsakta bulunanvitaminler ve mineraller saç sağlığına olumlu yönde katkı yapar. Bol miktarda kalsiyum içeren sarımsak, saça sürüldüğünde saçın sağlıklı şekilde uzamasını sağlar.

Saçın ihtiyaç duyduğu sülfür yönünden oldukça zengin olan sarımsak, buyönü ile saç üretimi için gerekli olan keratin ve birçok proteinin yapısal parçasını oluşturur.

Sarımsakta bulunan selenyum da hücrelere zarar veren serbest radikallere karşı savaşır.

E vitamini eksikliği nedeniyle saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilere yardım eden sarımsak, E vitaminin vücuttaki gücünü artırarak saçların dökülmesini engeller.

Saç sağlığı için önemli olan B1 ve B6 vitaminlerini içerensarımsak, saç kırılmalarını engeller, kolajen üretimini destekler.

Sarımsağın selenyum ve sülfür yönünden zengin yapısı saçları güçlendirir.

Sarımsaktaki alisin maddesi kepeği azaltır.

SARIMSAKLI SAÇ MASKESİ

Gerekli malzemeler:

2 yemek kaşığı sarımsak suyu

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı aloe vera jeli

Yapılışı: 3-4 diş sarımsağı blenderden geçirerek ya da ezerek suyunu çıkarın. Aloe vera bitkisinin yaprağını uzunlamasına keserek suyunu çıkarın. Zeytinyağını cezveye koyun ve ılıtın. Bütün malzemeleri bir kasede kıvama gelene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saç diplerinize uygulayın. Saçınıza bone takıp 40 dakika bekleyin. Sonra su ile saçınızı durulayın.

Önerilen Haberler