Sakın yapmayın! Yatağı öğlene kadar toplamayın

Sakın yapmayın! Yatağı öğlene kadar toplamayın

Sabah kalkar kalkmaz yatağı topluyorsanız bu alışkanlığınızı biraz değiştirmeniz gerekecek. Çünkü kalkar kalkmaz yapacağınız yatak toplama işlemi, sağlığınız için tehditler oluşturuyor.

Kingston Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı araştırmada sabah kalkar kalkmaz yatak toplamanın yatakta bulunan yaklaşık 1.5 milyon toz akarının gün ışığına temas etmesini sağlayarak aktif hale gelmesine neden olduğu ortaya konuldu.

TOZ AKARLARI AKTİF HALE GELİYOR

Gece boyunca nemli ve sıcak ortama dönüşen yatak, toz akarları için uygun bir ortam haline gelir. Sabah kalktığınızda yatağı toplarsanız havayla temasa geçen toz akarları uzun süre hayta kalır, ortamda yaşamaya devam eder. Yaklaşık 1.5 milyon toz akarı için ideal yaşam alanına dönüşen yatağı sabah toplamaz; dağınık halde bırakırsanız çoğu havayla temas edemediği için ölür, yok olur.

ÖĞLENE KADAR BEKLEYİN

Yatağınızı toplamak için acele etmeyin. Vaktiniz varsa öğlene kadar bekleyin. Eğer zamanız yok ya da yatağın dağınık kalması sizi rahatsız ediyorsa en azından 1-2 sat bekledikten sonra yatağı toplayabilirsiniz.

Önerilen Haberler