Sanat Müziği Eşliğinde Sarayların, Yalıların Eşsiz Hikâyelerine Tanık Olmak İster misiniz?

Sanat Müziği Eşliğinde Sarayların, Yalıların Eşsiz Hikâyelerine Tanık Olmak İster misiniz?

Boğaz'a bahar geldi, erguvanlar açtı ve boğaz artık cıvıl cıvıl… Boğazın incileri yalıların hikayeleri hepimizin merak konusu. Yeni bir turun başladığını öğrenince sizlerle de paylaşmak istedim.

İsterseniz sözü bu turu gerçekleştiren, her aşamasında emeği olan TripArte'nin genel müdürü Gökalp Özdikicioğlu'na bırakayım ve 28 Nisan'da başlayacak olan turlarını kendileri anlatsın…

Gökalp Özdikicioğlu'nun Anlatımıyla Boğaz'ın İncileri Yalıların, Sarayların Bilinmeyen Aşk Hikâyeleri Hazla, Sazla, Mecazla Türk Sanat Müziği ile Şenlenen Boğaz Turu'nda…

Boğaziçi'nde çok yetkin tarihçi ve rehberler tekne ile turlar düzenliyorlar, bunun yanı sıra şarkılı-türkülü eğlenceler de yapılıyor. Biz her ikisini birleştiren, daha önce yapılmamış özgün bir proje yapmaya çalıştık, adı "Boğaz kıyılarınca, hazla sazla mecazla, yakası açılmadık öyküler ve şarkılar". Bu uzun isimden de anlaşılacağı gibi hafta sonu saat 17:00 ile 21:00 arasında herkesin manzarayı ve yalıları hem gündüz gözüyle hem de ay ışığında görebileceği bir zaman diliminde her iki kıyı boyunca seyrediyoruz. Bu meyanda benim anlattığım saraylar ve yalılar hakkında az bilinen hikâyeleri müzikle tamamlıyoruz; Boğaz semtleri hakkındaki Türk Sanat Müziği şarkılarını hanendemiz canlı olarak taş plaklardan kopup gelen sesiyle icra ederken, sazendelerimiz kanun ve çello ile eşlik ediyor, ben de udumla tamamlıyorum.

Yemeğe gelince; tekne mutfağı küçük ve olanakları kısıtlı olduğu için İstanbul'un en revaçta şarküteri, mezeci ve kasabından gelen ürünleri harmanlayarak klasik bir meyhane menüsünü özgün kaçamaklarla sunuyoruz. İlk turumuz 28 Nisan Cumartesi günü başlıyor ve her hafta sonu devam edecek.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler