Sevdiklerinize Sarılın! Çünkü Sarılmak İyileştiriyor

Sevdiklerinize Sarılın! Çünkü Sarılmak İyileştiriyor

Gün içinde yakınınızda olan sevdiklerinize hangi sıklıkta sarılırsınız? Bu, son zamanların araştırmalarında sıklıkla sorulmaya başlanmış bir soru.

Sarılmanın araştırmalara konu olmasının nedeni belki de, günlük yaşam telaşı içerisinde koşuştururken ve ekranlara bakarken kucaklaşmanın unutulmasıdır. AYNA Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi uzmanlarından Psk. Danışman Nur Ağdelen sarılmanın iyileştiren etkilerini açıkladı.

SARILMAK, VÜCUTTAKİ OKSİTOSİN HORMONUN DAHA FAZLA ÜRETİLMESİNİ SAĞLAR

Araştırmalardan çıkan ortak sonuç, birine sarılmanın beyindeki oksitosin düzeyini artırdığı yönünde. Birbirine sarılan ve dokunan her insanda oksitosin salınımı artar ve bu, onlar arasında bağlanmayı oluşturur, onların ilişkilerini güçlendirir. Oksitosin, aynı zamanda stres tepkisini azaltmaya yardım eder. Böylece kaygının ve depresyonun azalmasını sağlar. Ayrıca, bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve acıya dayanıklılığımızın artmasını sağlar.

SARILMAK, BİREYLERİN HASTA OLMASINI ÖNLER, İYİLEŞMELERİNİ HIZLANDIRIR

Kişilerin yakınlarından aldığını hissettiği desteğin, onlarda enfeksiyonun artmasını engeller. Yakınlarının desteğini daha çok hisseden ve daha çok sarılan kişiler, soğuk algınlığını yatağa düşmeden atlatırlar. Peki, bu ne demek? Eğer hastalandığınızda yakınlarınızın ilgisini ve desteğini görürseniz, onlarla kucaklaşırsanız, yakınlarınız tarafından desteklendiğinizi hissedersiniz ve hastalığınız ilerlemeden, kendinizi daha erken toparlayabilirsiniz.

SARILMAK, VÜCUTTAKİ YARALARIN DAHA ERKEN İYİLEŞMESİNE YARDIM EDER.

Yüksek düzeyde oksitosin salgılayan kişilerin bedenlerindeki yaralar daha çabuk iyileşir. Diğer yandan, bu sosyal bağlantı, evlilik çatışmalarıyla olumsuz etkilendiğinde yara iyileşmesi gecikir. Sarılmak, hem fiziksel yaraların hem de ilişkide yaşanan çatışmaların açtığı ruhsal yaraların iyileşmesinde belirleyici rol oynuyor. İyi bir ilişki ise, sadece ruhsal yaralarınızı değil, bedensel yaralarınızı da sarabilir.

Sarılmak, vücuttaki kan basıncını düşürür ve kalp sağlığını korur.

Menopoza girmek üzere olan kadınlarla yapılan bir araştırmada partnerleriyle daha sık sarılan kadınların oksitosin düzeyleri daha yüksek bulunmuş. Bu kadınların kan basınçları ise daha düşükmüş. Yani sarılma, bu insanlarda oksitosin düzeyini artırarak, kalp hastalıklarını önlemiş.

Yakınlarınızla yeterince bedensel temasta bulunuyorsanız, bunu yapmaya devam edin. Bunu yeterince yapamıyorsanız da, hiçbir şey için geç değil, vakit kaybetmeyin. Şu andan itibaren sevdiklerinize daha çok sarılmaya başlayın..

Önerilen Haberler