Selfieler araştırıldı: Yalnız ve ezik gösteriyor

Selfieler araştırıldı: Yalnız ve ezik gösteriyor

Journal of Research in Personality dergisinde yayımlanan çalışmanın sonuçlarını öğrendiğinizde çektiğiniz selfieleri Instagram'a yüklerken bir kez daha düşüneceksiniz.

Elektronik cihazlar ve sosyal medya platformlarının tasarımını dahi değiştiren selfieler, göründüğü kadar çekici değil. Çünkü 119 üniversite öğrencisin katılımı ile yapılan araştırmaya göre selfie çekenler, yalnız ve ezik görünüyor.

119 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ KATILDI

119 üniversite öğrencisinin katılımıyla yapılan araştırma, selfie hakkında çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Araştırmada selfie çekenlerin yalnız ve ezik göründüğü ifade edildi.

BAŞARISIZ VE YALNIZ

Araştırma kapsamında ABD genelinde 30 üniversite öğrencisinin Instagram sayfaları incelendi. Yüklenen son 30 fotoğraf 13 farklı açıdan incelenerek yorumlar değerlendirilmeye alındı. Çok selfie çekenlerin başkalarına poz verenlere oranla daha az maceracı, daha başarısız ve daha yalnız bulundu.

POZ VERMEK DAHA OLUMLU

Washington Eyalet Üniversitesi'nden psikoloji profesörü Chris Barry, araştırma hakkında detayları açıklayarak "Her iki akışta da benzer içerik olduğunda, örneğin seyahat ya da bir kişinin hisleri söz konusu olduğunda selfie çekenlerle ilgili izlenim negatif olurken poz verilen fotoğraflarla ilgili izlenim pozitif oldu." dedi.

EN İTİCİ GRUPLAR

Spor salonunda kas ve esneme hareketi paylaşanlar en itici gruplar olarak değerlendirildi.

Önerilen Haberler