Ses Terapisi ile Müziğin Şifasını Keşfedin Ses Terapisi ile Müziğin Şifasını Keşfedin

Ses Terapisi ile Müziğin Şifasını Keşfedin

Rahatlatıcı etkisi olan ses terapisi ile stresten uzaklaşıp huzura kavuşabilirsiniz.

SESLE ŞİFA NEDİR?

Fiziksel ve ruhsal şifa için müziğin terapi etkisini kullanan sesle şifa, vücudun kendisini onarması ve vücut fonksiyonlarının düzenlenmesi gibi konularda etkili bir yöntemdir. Sesle iyileştirme uygulamasının enstrüman çalma, müzik dinleme, meditasyon yapma, müzik eşliğinde şarkı söyleme , müziğin ritmine uyma gibi türleri vardır.

SES TERAPİSİNİN KULLANILDIĞI ALANLAR

Ses terapisinin tansiyonu düşürme, duygu değişimlerini azaltma, stresi azaltma ve uyku kalitesini artırma gibi etkileri vardır. Ses terapisi kanser, otizm ve öğrenme güçlüğü, depresyon, anksiyete bozuklukları, demans, travmatik ses bozuklukları ve psikiyatrik bozukluklar gibi alanlarda kullanılır.

NASIL YAPILIR?

Sesle iyileştirme seansları, bu alanda yetişmiş uzman eğitmenler tarafından birebir gerçekleştirilmektedir. Bir hoparlörden ya da enstrümandan gelen ses uzanılarak dinlenir. Dans ederek, şarkı söyleyerek, enstrüman çalarak geçirilebilen seans, tamamen sabit durarak da geçirilebilir.

SESLE ŞİFA TERAPİSİ TÜRLERİ

Bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da ses terapisinin beyin dalgalarını iyileştirdiği düşünülüyor. Birçok farklı türde ses terapisi uygulaması yapılmaktadır.

REHBER EŞLİĞİNDE TERAPİ

Rehber eşliğinde sesle şifa terapisi, gerçek rehberle ya da video rehberle yapılabilir. Bu meditasyon sırasında melodik şarkılar söyleyebilir, çeşitli dua ifadeleri kullanabilir ve şarkılar söyleyebilirsiniz. Bu yöntemin stresi, kalp krizi riskini azaltma ve tansiyonu düşürme etkisi olduğu ifade ediliyor.

Nörolojik ses terapisi, rahatlamayı sağlayabilir, stresi azaltabilir. Ameliyat öncesi terapisi yapıldığı bilinmektedir. Bilimsel araştırmalarla da spinal cerrahi sonrası oluşan ağrıların ses terapisi ile azaldığı tespit edilmiştir. Bu yöntem, uzman kişi tarafından kişiye özel şekilde uyarlanarak uygulanmaktadır. Beyin hasarlarına karşı iyi gelen bu terapi ağrı yönetimi için ideal bir uygulamadır.

SES BANYOLARI

Ses banyoları terapi yönteminde çeşitli enstrümanlar kullanılabilir. Kuvars, bakır ve kalsiyum bakır silikat kaselerde "gong" sesi çıkarılır. Çan, akort çatal ve davullar seans sırasında müzikal ses çıkarmak için kullanılır. Ses banyosunda yapılması gereken tek şey, sabit şekilde uzanarak sesin ritmine kendinizi bırakmaktır. Haftada bir defa ses banyosu seansına katılmak tavsiye edilir. Ses banyoları genellikle gruplar halinde uygulanmaktadır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler