Sıcak havalarda deliksiz uykunun püf noktaları

Sıcak havalarda deliksiz uykunun püf noktaları

Yaz mevsimi sıcakları uyumayı oldukça zorlaştırıyor. Pencereyi, klimayı açmanın da fayda etmediği sıcak havalarda bazı noktalara dikkat ederek rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Sıcak havalarda rahat bir uyku uyumak için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Doğru hamleleri yaptıktan sonra en sıcak havada bile deliksiz bir uyku çekebilirsiniz.

UYKU SAATLERİNİZ BELLİ OLSUN

Tutarlı bir uyku düzenine sahip olmanız, genel olarak aynı saatlerde uyumanızı ve uyanmanızı sağlar. Gün içinde ekstra uykulardan kaçının. Çünkü bu geç uyumaya neden uyku düzeninin bozulmasına yol çar. Tutarlı bir uyku düzeni ile uyku sorunlarınız en aza inecektir.

HAVADAR OLSUN

Uyuduğunuz ortamın havadar olması ve ortamın 13-24 derece sıcaklık aralığında olması yaz mevsiminde rahat bir uyku uyumanız için gerekli ön koşullardandır.

IŞIKTAN VE GÜRÜLTÜDEN KURTULUN

Dışarıdan gelen sesi ve ışığı yok ederek kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında havalandırma nedeniyle ışık ve ses etkisine maruz kaldığınız için kulak tıkacı ve göz bandı ile sıcak havalarda rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

KAFEİNLİ İÇECEKLERİ BİLİNÇLİ TÜKETİN

Kahve ve çay tüketiminde çok dikkatli olmalısınız. Hem gün içinde toplam tüketim miktarı hem de uyku öncesi kafeinli içecek tüketimi gibi konularda dikkatli davranmalısınız. Uyumadan iki saat kadar önce kafeinli içecekler tüketmek yerine süt, papatya çayı ve yulaf ezmesi gibi besinler tüketebilirsiniz. Bu sayede uykunuz daha az bölünecek ve deliksiz bir uyku uyuyacaksınız.

UYKU ÖNCESİ KAÇINMANIZ GEREKENLER

Uykudan önce televizyon ve bilgisayar gibi yapay ışık kaynaklarına maruz kalmak sirkadiyen ritminizin ve uykuyu getiren melatonin hormonunun salgılanmasını zorlaştırır. Bu yüzden uyku öncesi yapay ışık kaynaklarından uzaklaşmalısınız.

Önerilen Haberler