Şifa kaynağı bitki! Reçeli de yapılıyor çayı da

Şifa kaynağı bitki! Reçeli de yapılıyor çayı da

Tıbbi aromatik bitki olarak kayıtlara geçen ve ülkemiz için önemli bir değer olan mor reyhan, şifalı özellikleri ve tam şifa kaynağı.

200'ün üzerinde aromatik değere sahip olan mor reyhan, güçlü bir antioksidan kaynağı olması yanında toksin atıcı ve sindirim sistemi temizleyici etkileri ile tam bir şifa bitkisidir.

FARKLI ŞEKİLLERDE TÜKETİLİYOR

Mor reyhanşerbet, reçel, ezme ve çay şeklinde tüketilebiliyor. Toz baharat ve sirke şeklinde de tüketilebilen mor reyhan, kozmetik sanayisinde kullanım alanına sahiptir.

MOR REYHANIN FAYDALARI

İnflamasyonu azaltıyor: Mor reyhan, citronellol, eugenol, ve linalool gibi güçlü esansiyel yağlar içermesi ileromatoid, kalp hastalıkları ve enflamatuar bağırsak gibi sağlık sorunlarında olan inflamasyonu azaltır.

Kanseri önlüyor: Mor reyhanın, karaciğer, ağız, deri ve akciğer kanserleri gibi kanser türlerini önleyici fitokimyasallar içerdiği ortaya konulmuştur.

Antibakteriyeldir: Reyhan otunda buluna esansiyel yağlar zararlı bakteriyel büyümeye karşı koruma sağlar.

Virüs ve enfeksiyonla savaşır: Mor reyhan, küf, bakteri, maya ve virüslere karşı savaşır.

Kısa kısa:

Stresle ve depresyonla savaşır.

Vücudu alkalize eder.

Kalp sağlığını olumlu etkiler.

Diyabete karşı korur.

MOR REYHAN ŞERBETİ TARİFİ

Gerekli malzemeler: 1 çay kaşığı limon tozu, bir demet mor reyhan, yarım su bardağı şeker, 1,5 litre kaynamış suyu, 5-6 adet karanfil, yarım limon

Yapılışı: Mor reyhanı yıkayıp geniş bir kaba alın. Reyhanın üzerine şeker, limon tuzu, limon ve karanfil ekleyin. Kaynamış suyu reyhanların üzerini geçecek kadar doldurun. Kabın üzerine örtü örtüp 6 saat serin yerde bekletin. Yeterince bekledikten sonra karışımı süzüp buzla servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Önerilen Haberler