Şifa Kaynağı: Propolis Şifa Kaynağı: Propolis

Şifa Kaynağı: Propolis

Arıların ürettiği mucizevi bir gıda olan propolis, grip ve nezle gibi soğuk iklim şartlarının getirdiği hastalıklara direnç sağlarken, iltihap, ağız yaraları, mantar, ve kanser gibi hastalıklarda da iyileştirici etkiye sahiptir.

PROPOLİS NEDİR?

Arı poleni ile karıştırılan poropolis, aslında arı poleninden tamamen farklıdır. Arıların kovanı temizlemek için ürettikleri bir maddedir. Kovanın yalıtımı için ürettikleri poropolis, kovanın iç kısmının hijyenik olmasını sağlar. Böylece kovan, dışarıdan gelecek zararlı mikroorganizmalara karşı korunur.

PROPOLİSİ FAYDALI YAPAN NE?

Propolis, içerisinde E, C, B2 ve B1 vitaminleri, magnezyum, demir, çinko, kalsiyum ve bakır gibi mineralleri barındırmasıyla çok faydalıdır. İçeriğinde bulunan bu özel maddeler birçok hastalığın şifası olmasını sağlamaktadır.

PROPOLİS NASIL TÜKETİLİR?

Aktarlarda bulunabilen propolis, genellikle sıvı şekilde piyasada bulunmaktadır. Damla veya gargara şeklinde hazırlanan ürünler de mevcuttur. Ancak propolis kullanımında dozaj belirlemek için hekim görüşü alınmalıdır. Doz aşımında mide sorunlarına yol açabilir. Probolisin tavsiye edilen miktarı 70 kg bir insan için 7 gramdır.

PROPOLİSİN FAYDALARI

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Vitamin ve mineraller yönünden çok zengin olan propolis, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi nezle ve griple de mücadele eder.

İltihaplarla savaşır: Ağız içi iltihapları, diş eti iltihapları vücudun diğer bölgelerinde çıkan iltihaplanmalar için propolis etkili bir çözüm aracıdır.

Ağız yaralarınıiyileştirir: Başta ağız yaraları olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde çıkan yaraları iyileştirir. Hücre yenilenmesini hızlandıran propolis, yaraların iyileşmesini hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Bakteri ve mantarlardan arındırır: Arı kovanının içini hijyenik olmasını sağladığı gibi vücudu da bakterilerden ve mikroplardan korumaktadır.

Cilt Bakımı: Güçlü bir antioksidan olan propolis, cilde ve saç derisine iyi gelmektedir. Bunun için propolisi şampuana ilave etmek gereklidir.

Kanseri önleyicidir: Propolisin en önemli özelliği yüksek C vitamini barındırması ve hücreleri yenileyici özelliği olmasıdır. Bu özellikleri ile kansere karşı mücadele ederek tümör ve kanserli hücrelerin en aza indirmektedir.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler