Sille Rehberi

Sille Rehberi

Evleri, abideleri, kiliseleri, köprüleri, suyolları, mezarlıkları, gelenekleri, görenekleri, el sanatları ile Roma dönemi'nden Cumhuriyet dönemine kadar Anadolu'nun önemli bir merkezi olarak biliniyor Sille. Geçmişte farklı kültürlerin birbiriyle uyum içinde yaşadığı bir büyülü bir yer.

Sille, Konya'nın 8 km kuzeybatısında yer alıyor. En eski bilinen alan, Sızma Höyüğü. M.Ö 8-7. yüzyıla ait Frig Uygarlığı'na ait eserler bulunmuş olup, Efes'ten doğuya giden Kral yolu üzerindeki en önemli noktalardan biri Sille.Eski adıyla "Sylata ya da "Sylla". Aynı yüzyılda Aziz Paul Konya'dan geçtiği sırada Sille'ye uğramış olduğu bir rivayet.

Sille'nin önemi 1071 yılından sonra Selçukluların Konya'yı ele geçirmesiyle ve başkent yapmasıyla daha da artmıştır. Savaşların yanı sıra bölgede yaşanan afetler nedeniyle bölge zaman zaman hasar almış. Kaya oyma yapılmış kiliseler, şapeller, suyolları, camiler görülmeye değer yapılar.

Haci Ali Ağa Hamamı, Sille Kültür Evi v.bbirçok eser Selçuklu Belediyesi tarafından onarılıp, tarih severlere kazandırılmış. Yapıların büyük bir kısmı Selçuklu Belediyesi tarafından restore edilerek, yeni nesillere ulaştırılmaya çalışılmış. Bu sosyal sorumlukta emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür etmek lazım. "Ne mutlu bize". Tarihi dokumuzun gelecek nesillere yansıtılması harika bir başarı.

Sille'yi gezdikten sonra buralarda yüzyıllarca yaşanmış olduğunu ve eserlerin renove edilerek aynı değerde kalmasını görmek inanın eşsiz bir mutluluk. Sille'nin yakın bir zamanda, Anadolu'nun eşsiz turizm merkezlerinden biri olacağından da hiç şüphem yok…

Sille'nin halkı çok misafirperver ve candan. Sizlere hemen yakınlık gösteriyorlar. Ellerinde olan şeyleri hemen sizlerle paylaşıyorlar.

Sille'nin tarihi eserlerinden bahsetme vakti…

Gevale Kalesi

1710 metre yükseklikte Takkeli Dağı'nın zirvesinde yer alıyor. Tarihi Hitit dönemine kadar uzanan kale Konya'nın savunmasında önemli yer almış.

Camiler

Ak Camii

Bulunan bir kitabeye göre; H 1280 / M.1863 tarihinde Bektaşoğlu Mehmet Usta ve oğlu Ahmet Usta tarafından inşa edilmiş. Sille'nin en büyük camii olan Ak Camii, görkemli ahşap minber ve kürsülerine sahip. Bu camiinin dışında Çay Camii, Karataş Camii, Mezaryaka Camii, Orta Mahalle Camii, Subaşı Camii, Kurtuluş Camii de bulunmaktadır.

Manastır ve Kiliseler

Ak Manastır

Konya'ya 4 km uzaklıkta ve Takkeli Dağ'ın eteğinde olan manastır, kayalara oturtulmuş ve içinde keşiş hücreleri, ayazma ve çeşitli mekânlar bulunmakta.

Aya Elenia Kilisesi ( Baş Melek Mikhael Kilisesi )

Subaşı Mahallesi'nde Tatköy yol ayrımında bulunan kilise, Bizans döneminde İmparator Konstantin'in annesi Helene tarafından Kudüs yolculuğu sırasında inşa ettirildiği biliniyor. Naosta Kubbe'yi taşıyan dört kemerin altına yirmi figür işlenmiş ve harikalar yaratılmış. Muhteşem bir eser.

Koimesis Tes Panagias Kilisesi

Sille'de Dikili Kaya mevkiinde bulunan kilise, üç nefli bazilikal planlı, 2006 yılında yapılan çalışmalarda çeşitli mezarlar bulunmuş. Kemer yüzeylerde freskolara rastlanmış.

Salasorma Mevkii'ndeki Manastır

Salasorma mevkii'nde yer alan tek nef'li bir kilise.

Tepe Şapeli ( Süt Kilisesi)

Halk arasında küçük kilise olarak bilinen kilise, sütü erken kesilen annelerin çare olarak burayı ziyaret etmelerinden dolayı 'Süt Kilisesi' adıyla anılmakta..

*Geçmiş'den Günümüze Sille Masalları İlker Mete Mimiroğlu ve Nilgün Aydın'ın hazırlamış olduğu harika bir kitap. Okumanızı öneririm.

*İlker Mete Mimiroğlu'nun hazırladığı Sille Kültür Vadisi adındaki kitap çok değerli…

*Lütfen kendinize Sille testilerinden almayı unutmayın.

Konya Sille'deki tarihin eşsiz örneklerini en kısa zamanda görmeniz dileğiyle!

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler