Sınav Öncesi Zihin Açıcı Yiyecekler

Sınav Öncesi Zihin Açıcı Yiyecekler

Hayatınızın en önemli sınavı yaklaşıyorsa sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler tüketerek sınava hazır hale gelebilirsiniz. Sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler tüketmek zihninizi açmanın yanı sıra konsantrasyonunuz üzerinde olumsuz etki yapan tüm etkenleri de zihninizden uzak tutacak. Sınava hazırlık sürecinde büyük bir önem taşıyan zihin açıcı egzersizlere en basit yoldan başlamak için zihin açıcı yiyecekler iyi bir yöntem olabilir. Sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler neler, sizler için hazırladığımız yazıya göz atarak bilgi alabilirsiniz. İşte o yiyecekler…ınav öncesi zihin açıcı yiyecekler ile sınava hazırlık sürecinde oldukça etkili bir adım atmış olacaksınız. Sınava hazırlanırken psikolojik destek almak ne kadar önemli ise bu süreçte yaşam tarzınızda yapacağınız değişiklikler de aynı şekilde öneme sahip. Beslenme ve uyku düzeninin sınava hazırlık sürecinde başarıya giden yolda oldukça büyük rol oynadığı biliniyor. Bu süreçte alacağınız ek takviyeler ise sınav stresinden uzaklaşmanızı sağlarken, psikolojinizi olumsuz yönde etkileyecek etkenlerden de uzak kalmanızı sağlayabilir. Uzmanlar tarafından da tavsiye edilen, sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler neler, gelin birlikte göz atalım.Sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler neler?Sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler ile kısa sürede zihninizi strese neden olan tüm etmenlerden arındırabilirsiniz. Sınava hazırlık süresince mutlaka tüketilmesi gereken sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler neler, gelin birlikte göz atalım.

Yumurta

Hafıza üzerinde olumlu etkileri olduğu kanıtlanan yumurtayı düzenli aralıklarla tüketerek hafızanızı güçlendirebilir ve sınava hazırlıklı bir hale gelebilirsiniz. Hafıza güçlendirici etkisi olan A,B,D ve B12 vitaminlerini içeriğinde barındıran yumurta zihin açıcı besinlerin başında geliyor.

Kırmızı lahana

Uzun süreli hafıza güçlendirici etkisi olan kırmızı lahana sınav öncesi tüketilecek besinler arasında yer alıyor. Sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler arasında yer alan kırmızı lahanayı salatalarda kullanarak tüketebilirsiniz.

Bitter çikolata

Lezzetli tadıyla dikkat çekici bir tat olan bitter çikolata hafıza güçlendirici ve zihin açıcı bir etkiye sahip. Yüksek oranda kakao içeren ve güçlü bir antioksidan etkisi olan bitter çikolata konsantrasyon arttıran özelliği ile dikkat çekiyor.

Çilek

Sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler arasında yer alan çilek, en çok sevilen meyvelerden birisi. Çileği sınava hazırlık sürecinde bol bol tüketerek konsantrasyonunuz üzerinde denge sağlayabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal içeriğinde yer alan kurkumin pigmenti beyin geliştirici etkisi ile dikkat çeken bir besin türü. Alzheimer plak oluşumunun da önüne geçen zerdeçal sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler arasında yer alıyor.

Kuru yemişler

Fındık, fıstık, badem ve çok daha fazla kuru yemiş ruh hali üzerinde olumlu etkilerinin yanı sıra zihin açıcı olmaları ile tercih edilebilir. İçeriğinde bol miktarda vitamin, mineral ve protein barındıran kuru yemişleri sınava hazırlık sürecinde bol bol tüketmelisiniz.

Yağlı balıklar

Karides, ton balığı gibi yağlı balıklar zihin açıcı özellikleri ile dikkat çeken besinler arasında yer alıyor. Sınav öncesi tüketebileceğiniz zihin açıcı yiyeceklerden olan yağlı balıkları haftada en az bir kere tüketmelisiniz.

Su

Sınav öncesi zihin açıcı yiyecekler neler merak ediyorsanız en sık kullanılan su içmeye özen gösterebilirsiniz. Susuz kalması sonucunda kortizol hormonu salgılayan beyin, hafıza zorluğu çekebilir. Susuzluğunuzu gidererek zihninizi açabilirsiniz.

Ispanak

Hafıza güçlendirici etkisi ile öne çıkan ıspanak sağlıklı bir vücut için de en gerekli besin kaynaklarının başında geliyor. Ispanağı salata olarak ya da yemek biçiminde sıklıkla tüketmelisiniz.

Tahıllar

Zihin açıcı besinlerden birisi de tahıllar. Günlük hayatımızda sıklıkla tükettiğimiz tahılla beyin gelişimi, konsantrasyon eksikliği gibi sağlık sorunlarına da çare oluyor.

Patates

Zihnin daha verimli çalışmasını sağlayan patatesi sınav döneminde tüketmeniz tavsiye ediliyor. Sınav öncesi zihin açıcı yiyeceklerden birisi olarak patatesi tercih edebilirsiniz.

Önerilen Haberler