Sivilce Yapan Besinler Sivilce Yapan Besinler

Sivilce Yapan Besinler

Ergenlik döneminde sorun olan sivilceler, yetişkinler için de zaman zaman sorun olabiliyor. Bazı besinlerin tüketimine dikkat edilerek, sivilceler sorun olmaktan çıkıyor.

FAST FOOD

Fast food beslenme şekli ile sivilce oluşum arasında güçlü şekilde bağ kurulmaktadır. Sosisli sandviç, hamburger, kızarmış tavuk, kola ve patates kızartması gibi besinler, sivilce oluşumuna en çok neden olan besinlerdendir.

ÇİKOLATA

Çikolata yemenin bağışıklık sisteminde sivilce oluşumuna yol açan bakterilerin sayısının çoğalttığı savunuluyor. Benzer araştırmalar da çikolata ve akne arasında doğru orantı olduğunu ortaya koyuyor.

ŞEKER VE İŞLENMİŞ TAHILLAR

Beslenme düzeninde işlenmiş karbonhidratlara çok fazla yer verenler, sivilce sorunu ile karşı karşıya kalabilirler. İşlenmiş karbonhidratların yoğun olduğu bazı besinler: Kahvaltı gevreği, kraker, ekmek, beyaz unla yapılan tatlılar, gazlı içecekler, beyaz pirinç, şekeri içecekler, beyaz unla yapılan makarna, mısır şurubu ve agave gibi tatlandırıcılar.

İşlenmiş karbonhidratlar kana hızlı şekilde karışarak insülin seviyesini düşürdüğü için, cilt hücrelerinin hızlı büyümesine yol açan sebum üretimini artırmaktadır. Bu da ciltte sivilce oluşmasına yol açmaktadır.

HAYVANSAL GIDALAR

Hayvansal gıda endüstrisi, üretimi artırmak amacıyla yüksek oranda hormon kullanmaktadır. Tükettiğimiz bu ürünler vücudumuzdaki hormon dengesini bozmaktadır. Etlerde ve sütlerde uygulanan bu yöntem vücudumuzda sivilce üretimini etkileyerek, sivilce oluşumlarına yol açıyor. Bu yüzden beslenmede organik ürünleri tercih etmek gerekiyor.

SÜT ÜRÜNLERİ

Süt ürünleri ile sivilce arasında bağlantı olduğu ergenlik dönemi üzerine yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. İnsülin seviyesinin yükselmesinde etkisi olduğu ortaya konulan süt, akne oluşumuna etki etmektedir. İnek sütünün içeriğinde bulunan amino asitler, sivilce üretimini daha fazla oranda etkiliyor.

KURUYEMİŞLER

Yüksek miktarda omega-6 yağ asidi içeren kuruyemişler, sivilce üretimini teşvik etmektedir. Kuruyemişlerin vücutta gerçekleştirdiği enflamasyon, sivilce oluşumunun nedeni olarak gösteriliyor.Ancak zengin vitamin ve mineral kaynağı olan kuruyemişleri beslenme düzenimizden çıkarmak doğru değildir. En fazla omega-6 içeren ceviz, brezilya fındığı, badem ve çam fıstığı gibi gıdaları azaltarak beslenme dengesi oluşturabiliriz.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler