Sizden Çok Farklı Biriyle İlişkinizi Nasıl Yürütürsünüz?

Sizden Çok Farklı Biriyle İlişkinizi Nasıl Yürütürsünüz?

İlişkinin ilk evrelerinde partnerinizin farklılıkları heyecanlı gelse de zaman geçtikçe bu farklılıklar ilişkinize zarar veren bir hal alabilir. Yine de iki çok farklı insanın zıtlıklarını azaltıp ilişkide mutluluğu bulabileceği yollar vardır. Uzmanlarca ilişkide farklılıklarınızın aranıza girmemesi için uygulamanız gereken sekiz madde.

Partnerinizi olduğu gibi kabul edin

Sevgilinizin karakterini değiştiremeyeceğiniz gerçeği ile yüzleşin. Şu an ki karakteri hayatı boyunca deneyimledikleri sonucu şekillendi. Bunu kabul edip onu olduğu gibi sevin.

Saygıdan ödün vermeyin

Birbirinizin yaşam tarzına saygı duymayı öğrenin. Her ne kadar size garip gelse de sevgilinizin kararlarına saygı duyun. Farklılıklarınıza mizahla yaklaşmak -saygılı ve kötü niyetli olmamak kaydıyla- bu konuda size yardımcı olur.

İlgi Gösterin

Partnerinizin farklılıklarını kabul etmeniz demek bu farklılıkların önemsiz hale geldiği veya artık dikkat gerektirmediği anlamına gelmez. Tam tersine karşıdaki insanı daha çok tanımak ve ilgi alanları hakkında daha çok bilgi sahibi olmak için sürekli bir fırsat haline gelir. Partnerinizin farklılıklarını görmezden gelmek yerine bu konular hakkında merak duyup ona sorular sorun, anlamaya çalışın.

Ortak noktalarınıza odaklanın

Farklılıklarınızdan dolayı sorun yaşadığınız zaman paylaştığınız şeyleri hatırlamak önemli. Önce ortak sahip olduğunuz duygulara, zevklere odaklanın.Ortak noktalarınızın bir listesini yapın. Bu size ilişkinizi yürütmek için gerekli olan motivasyonu verecektir.

Empati sahibi olun

Partnerinizin sınırlarını anlamak ve empati duymak zorundasınız. O sizden farklı bir karaktere sahip olduğu için her zaman sizin istediklerinizi istemeyebilir. Buna anlayış gösterin. Örneğin içe dönük bir partnerinizinvarsa bazen dışarı çıkıp sosyalleşmek istememesini anlayışla karşılayın.

Kurallar koyun

İkinizin de ihtiyaçlarını göz önüne alarak ilişkinize birkaç temel kural koyun. Örneğin içe dönük partner sosyal olana ayda iki grup sosyalleşmesinde eşlik edecek, sosyal olan partnerde daha fazlası için zorlamayacak. Böylece ikinizin de istekleri bir diğerinin özgürlüğünü kısıtlamadan yerine gelmiş olacak.

Partnerinizin zaman içinde değişebileceğini kabullenin

İlişki uzmanlarının en çok duyduğu sorunlardan biri 'Partnerim onunla tanıştığımda böyle değildi, değişti.' İnsanların zaman içinde değişmesi çok doğaldır. Buradaki soru siz bunu kabul edip, empati gösterebilir misiniz? Kendinizi birbirinizin yerine koyup anlayışlı olabilir misiniz? Unutmayın mutlu bir ilişki için özellikle de zıt karakterli insanlar için sağlıklı iletişim kurabilmek çok önemli.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.