Sizden Çok Farklı Karakterde Biriyle İlişkinizi Nasıl Yürütürsünüz?

Sizden Çok Farklı Karakterde Biriyle İlişkinizi Nasıl Yürütürsünüz?

Zıt kutuplar birbirini çeker. İlişkinin ilk evrelerinde partnerinizin farklılıkları heyecanlı gelse de zaman geçtikçe bu farklılıklar ilişkinizi bozabilir. Yine de iki çok farklı insanın zıtlıklarını azaltıp ilişkide mutluluğu bulabilecek yollar vardır. Uzmanların bu konudaki sekiz önerisi için haberimizi okuyun.Zıt kutuplar birbirini çeker. Partnerizin başlarda ilgi çekici bulduğunuz özellikleri artık çekilmez geliyorsa bir durup düşünmeniz gerekir. Farklılıklarınızın sizi ayırmasına izin vermeyin. Uzmanlarca ilişkide farklılıklarınızın aranıza girmemesi için uygulamanız gereken sekiz madde.

Partnerinizi olduğu gibi kabul edin

Sevgilinizin karakterini değiştiremeyeceğiniz gerçeği ile yüzleşin. Şu an ki karakteri hayatı boyunca deneyimledikleri sonucu şekillendi. Bunu kabul edip onu olduğu gibi sevin. 

Saygıdan ödün vermeyin

Birbirinizin yaşam tarzına saygı duymayı öğrenin. Her ne kadar size garip gelse de sevgilinizin kararlarına saygı duyun. Farklılıklarınıza mizahla yaklaşmak -saygılı ve kötü niyetli olmamak kaydıyla- bu konuda size yardımcı olur.

İlgi Gösterin

Partnerinizin farklılıklarını kabul etmeniz demek bu farklılıkların önemsiz hale geldiği veya artık dikkat gerektirmediği anlamına gelmez. Tam tersine karşıdaki insanı daha çok tanımak ve ilgi alanları hakkında daha çok bilgi sahibi olmak için sürekli bir fırsat haline gelir. Partnerizin farklılıklarını görmezden gelmek yerine bu konular hakkında merak duyup ona sorular sorun, anlamaya çalışın.

Ortak noktalarınıza odaklanın

Farklılıklarınızdan dolayı sorun yaşadığınız zaman paylaştığınız şeyleri hatırlamak önemli. Önce ortak sahip olduğunuz duygulara, zevklere odaklanın.  Ortak noktalarınızın bir listesini yapın. Bu size ilişkinizi yürütmek için gerekli olan motivasyonu verecektir.

Suçlamaktan kaçının

Hemen savunmaya geçmeyin. Partnerizin yaşam tarzıyla ilgili sizi rahatsız eden bir şeyi dile getirmek istiyorsanız bunu yargılayıcı ve suçlamacı olmadan yapın. Uzmanlar bu tür tartışmalarda 'ben ifadelerini' kullanmayı öneriyor. Örneğin 'Ben şundan rahatsızım', 'Ben şunu hissediyorum'. Eğer farklılıklarınızdan dolayı çıkan tartışmalar çok hararetli bir hal alırsa biraz geri çekilip sakinleşmekten çekinmeyin. İki taraf da yatıştıktan sonra konuyu tekrar ele almak ilişkiniz için daha sağlıklı olacaktır.

Empati sahibi olun

Partnerizin sınırlarını anlamak ve empati duymak zorundasınız. O sizden farklı bir karaktere sahip olduğu için her zaman sizin istediklerinizi istemeyebilir. Buna anlayış gösterin. Örneğin içe dönük bir partnerizin varsa bazen dışarı çıkıp sosyalleşmek istememesini anlayışla karşılayın.

Kurallar koyun

İkinizin de ihtiyaçlarını göz önüne alarak ilişkinize birkaç temel kural koyun. Örneğin içe dönük partner sosyal olana ayda iki grup sosyalleşmesinde eşlik edecek, sosyal olan partnerde daha fazlası için zorlamayacak. Böylece ikinizin de istekleri bir diğerinin özgürlüğünü kısıtlamadan yerine gelmiş olacak.

Partnerizin zaman içinde değişebileceğini kabullenin

İlişki uzmanlarının en çok duyduğu sorunlardan biri 'Partnerim onunla tanıştığımda böyle değildi, değişti.' İnsanların zaman içinde değişmesi çok doğaldır. Buradaki soru siz bunu kabul edip, empati gösterebilir misiniz? Kendinizi birbirinizin yerine koyup anlayışlı olabilir misiniz? Unutmayın mutlu bir ilişki için özellikle de zıt karakterli insanlar için sağlıklı iletişim kurabilmek çok önemli.

Önerilen Haberler