Son Dönemin Beslenme Trendi: Intermittent Fasting

Son Dönemin Beslenme Trendi: Intermittent Fasting

Holywood yıldızlarının yıllardır uyguladığı Intermittent Fasting diğer adıyla aralıklı oruç, kilo vermek isteyenlerin yeni adresi oldu. İşte, aralıklı oruç hakkında bilinmesi gerekenler...

Son zamanların trendi aralıklı oruç, belli saatlerde yemek yeme ve belli saatler oruç tutmak üzere planlanmış bir beslenme biçimi. Başarılı sonuçlar elde etmiş olan bu beslenme şekli aynı zamanda sağlıklı da.

ARALIKLI ORUÇ NEDİR?

Intermittent fasting belirli periyotlarda yemek yendiği ve bu periyotlar arasında yemek yenmediği yani oruç tutulduğu bir beslenme şeklidir. Şeker ve abur cubur gibi şeyler dışında beslenmede bir sınırı olmayan aralıklı oruç, vücudun oruç tutmak konusunda başarılı olduğu verilerinden yola çıkıyor. Ancak tansiyon ve şeker hastalarına önerilmiyor. Her ne kadar sağlıksızmış gibi görünse de yapılan araştırmalarda düzenli yapıldığında oru, diyabete ve tansiyona iyi geliyor, kanser riskini düşürüyor. Kilo vermenin yanı sıra hayatı düzenliyor.

INTERMİTTENT FASTİNG YÖNTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Peki, bu aralıklı oruç diyetinin sistemi nasıl çalışıyor? Normalde vücut besini aldıktan 3-4 saat sonra sindiriyor. Ve sindirilen kaloriler sonrası vücut enerji ihtiyacı için depolanmış yağları kullanmaya başlar. Ancak ara ve ana öğünlü diyetler bu durumda vücudun normal kilo vermesini engelliyor. Çünkü vücut yağ deposu yerine ara öğünü enerji olarak tüketiyor. Böylece kilo verme süreci sekteye uğruyor. İşte aralıklı oruç yöntemindeki yemeksiz saatlerde enerji yakımı için zaman bırakılıyor.

FARKLI ZAMAN SİSTEMLERİ VAR

Aralıklı oruç sisteminde 12-12, 16-8, 24-24 seçenekler mevcut. Mesela 12-12'yi seçerseniz. 12 saatte bir yemek yiyebilirsiniz. 12 saatlik boşlukta kalorisiz çay, kahve gibi içecekleri içmeniz serbest. 16-8'de ise 2 öğün arası 8 saat oluyor. Daha sonra 16 saat aç kalıyorsunuz. 24-24'te ise günde tek öğün yenilebiliyor. Bazıları ise haftanın 5 günü normal beslenme düzenini yapıp 2 günü 20-25 sistemli aralıklı orucu yapıyorlar. Hangi yöntem olursa olsun bu diyeti yapanlar başarı göstermişler.

Önerilen Haberler