Soymadan yiyebileceğiniz meyve ve sebzeler

Soymadan yiyebileceğiniz meyve ve sebzeler

Meyve sebzeleri genelde soyarak yiyorsunuz ama onların birçoğunu soymadan yiyerek besleyici özelliklerinden tam olarak faydalanabilirsiniz. İşte soymadan yiyebileceğiniz meyve sebzeler…

Meyve sebzelerin kabuklarını soyduğunuzda farkında olmadan vitamin ve minerallerini de çöpe atmış olabilirsiniz. Bu yüzden bazı meyve ve sebzeleri kabuklarını soymamalısınız.

PATATES

Patates kabuğunda lif, demir, potasyum, fosfor, folat, riboflavin, K ve A vitaminleri vardır. Bu yüzden patateslerin kabukları en az içi kadar besleyicidir ve soymadan tüketebilirsiniz.

HAVUÇ

Havucun dışetinde bazı fitokimyasallar, yani polifenoller, terpenler ve karotenoidler içerir. Bu bileşikler, kansere, kardiyovasküler hastalıklara, nörodejeneratif hastalıklara, tip 2 diyabetlere, inflamasyona ve bazı kronik hastalıklara çözüm olur. Bu yüzden havucu dış etiyle beraber tüketebilirsiniz.

SALATALIK

Salatalığın büyük kısmı sudan oluşur ve besleyici özellikleri kabuğunda yoğunlaşmıştır. Lif ve potasyum gibi içerikler yönünden zengin olan salatalığın faydalarından tam olarak istifade edebilmek ve kansere, kardiyovasküler hastalıklar ve iltihaba karşı önlem alabilmek için kabuğuyla tüketebilirsiniz.

ELMA

Elma kabuğunda sağlık için faydalı triterpenoidler, fitokimyasal quercetin, fenolik asit ve polifenoller gibi fitokimyasallar bulunur. Bu bileşenler solunum yolu rahatsızlıkları, kan şekeri, akciğer enfeksiyonu,ve kardiyovasküler sorunların tedavisinde önemli görevler üstlenirler.

PATLICAN

Patlıcan kabuğu Tip 2 diyabeti önlemeye yardım eder, şekeri dengeler, hücre hasarını korur ve ruhsal durumu iyileştirir. Bu yüzden patlıcanı soymadan tüketebilirsiniz.

MANGO

Antioksidanlarla dolup taşan bir besin olan mangonun kabuğu, içinden daha fazla flavonoid, antosiyanin, karotenoid ve polifenol içerir. Bu bileşenler de vücudun serbest radikallere karşı savaşmasını sağlar.

Önerilen Haberler