Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir? Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Spor Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Spor ayakkabısı, hem sağlığınızı hem de spor performansınızı direkt olarak etkilediğinden, satın alırken belirli kriterlere dikkat edilmelidir.

İdeal bir spor performansı için beslenme ve egzersiz hareketleri yanında, kullandığınız spor malzemelerine de dikkat etmeniz gerekiyor.

SPOR AYAKKABINIZ BOL YA DA DAR OLMASIN

Spor yaparken yerle aranızdaki dengeyi sağlayan spor ayakkabısı, ayak bileğine, bacak boyu uzanan kaslara ve kalça eklemine uygulanan basıncın dağılımını etkiler. Bu nedenle yere doğru ve dengeli basmak sağlık açısından önem taşır. Spor ayakkabısının ayağı ideal şekilde sarması gereklidir. Sıkması ya da bol olması doğru değildir. Ayak baş parmağı ile ayakkabı ucunda 1 cm boşluk olması yeterlidir.

SPORA GÖRE AYAKKABI SEÇ

Spor ayakkabıları spor türlerine göre değişik formatta üretilmektedir. Yaptığınız sporun türüne göre ayakkabı seçimi yaparak hem spor verimini artırabilir hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz. Sıçrama sporlarında taban destekleyici bölümler olmalıdır. Yürüyüş sporu için esnek yapılı ayakkabılar, basketbol için ise bileği saran ayakkabılar tercih edilmelidir. Futbol için sert darbelere karşı koruyan ayakkabılar tercih edilmelidir.

SAĞLIKLI ADIM İÇİN DOĞRU TABAN SEÇİMİ

Spor ayakkabısı basıncı absorbe etmelidir. Ayağa binen yükü tabana yaymalıdır. Spor ayakkabının tabanı yumuşak olmalı, direnci düşük ve kalın tabanlı olmalıdır. Topuk kısmı kalın, taban kısmı ise ayağın altındaki eğrilikleri kavrayacak şekilde olmalıdır.

EVDE SPOR AYAKKABISI KULLANIMI

Evde spor yaparken de spor ayakkabısı kullanılmalıdır. Evde genellikle yumuşak zeminler vardır. Yumuşak zeminlerde kıkırdak ve eklemlere yük binmesini engelleyici spor ayakkabılar tercih edilmelidir. Evde koşu bandı ve bisiklet sporu yapılırken de spor ayakkabısı giyilmelidir. Ayaklarınızın sert zeminlerden korunması için bunu yapmalısınız.

DOKTOR TAVSİYESİNE İHTİYACINIZ OLABİLİR

Ayağınızda taban çökmesi ve düz taban gibi sağlık sorunları varsa doktorunuza danışmanız gereklidir. Ayağınızdaki eğriliklere uygun ayakkabıyı seçmek için uzman tavsiyesi size yardımcı olacaktır.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler