Su İçmeniz için Geçerli Nedenler

Su İçmeniz için Geçerli Nedenler

Vücudumuzun yaklaşık yüzde 70'ini oluşturan su, sağlığımız için hayati önem arz etmektedir. Yeterince su içmediğimizde ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabiliriz.

Su içmek içinsusamayı bekliyorsanız, yanlış yapıyorsunuz. İşte su içmeniz için geçerli nedenler.

EKLEM AĞRILARINA İYİ GELİYOR

Yeterli miktarda sıvı tüketilmediğinde eklemlerde sıvı kaybı gerçekleşir. Bu da eklem ağrılarına yol açar. Bu soruna en basit çözüm olarak bol bol su tüketebilirsiniz.

AĞIZ KOKUSUNU ENGELLER

Yeterince su tüketilmediğinde tükürük salgısı azalır. Bu da ağız kokusuna yol açar. Ağız kokusunu engellemek için bol bol su tüketmek önemlidir.

BÖBREĞİ VE KARACİĞERİ KORUR

Böbrekler ve karaciğer toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Yeterli miktarda su içilmediğinde toksik maddeler vücuttan atılamaz. Bu da böbrek taşı oluşumu ve karaciğer hasarı gibi sorunları beraberinde getirir.

ZİHNİ AÇAR

Zihnin kontrol merkezi beyin, diğer organlar gibi sıvıya ihtiyaç duyar. Uzun süre susuz kaldığınızda uyku hali, dikkat eksikliği ve sinirlilik halleri baş gösterir. Bu yüzden sağlıklı bir zihin için bol bol su tüketmelisiniz.

KABIZLIĞI ENGELLER

Bol su tüketimi ve lifli besinler sindirimi rahatlatır. Su tüketimi yetersiz olduğunda kabızlık kaçınılmaz olur. Yeterli su tüketimi ile kendinizi kabızlıktan koruyabilirsiniz.

CİLDİ YENİLİYOR

Su yetersizliğinin ilk baş gösterdiği yerlerden biri cilttir. Su yetersiz olduğunda cilt kuruyor. Vücut dengesi bozuluyor. Cilt esnekliğini kaybediyor. Mantar ve egzama gibi sorunlar oluşuyor. Cildin sağlıklı kalabilmesi için su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

KRAMPLARI ENGELLİYOR

Vücudun kas kütlesi arttıkça suya olan ihtiyacı da artmaktadır. Spor yapmadan önce ve sonra su içerek kasların ihtiyaç duyduğu suyu almak önemlidir. Böylece vücut direnci artacaktır.

STRESLE SAVAŞIYOR

Vücudun büyük bölümü sudan oluşur. Yeterli miktarda su alınmadığında vücudun dengesi bozulur ev stres oluşur. Bunu engellemek için su tüketmek gerekiyor.

HAMİLELERİ DESTEKLİYOR

Hamilelik döneminde vücudun su ihtiyacı artar. Anne adayı, bu dönemde daha fazla suya ihtiyaç duyar. Anne ve bebek sağlığı için bu dönemde bol bol su içmek gerekmektedir.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler