Sürekli Oturmanın Zararları Sürekli Oturmanın Zararları

Sürekli Oturmanın Zararları

Sağlıklı yaşam için diyetler yapıyor, organik besleniyor ve zararlı alışkanlıklardan uzak duruyorsunuz. Peki yeterince hareket ediyor musunuz?

Sağlıklı bir yaşam için gün içinde yeterince hareket etmek gerekiyor. Sürekli oturmak, sağlıksız olduğu gibi bazı hastalıkların da tetikleyicisidir.

OTURURKEN NE OLUYOR?

Sigara içmekten daha tehlikeli olan oturma, obezite riski, kalp hastalıkları, kanser, diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıkları yaşama riskini artırıyor. Yapılan araştırmalara göre oturarak geçirilen her bir saat, yaşamımızdan 21 dakika alıyor. Buna karşın sigara içmede bu süre 11 dakikadır.

Otururken:

Saatte 50 kalori yakılır.

İnsülin duyarlılığı azalabilir.

Kemik yoğunluğunu azaltabilir.

Belirli yerlerde kaslar küçülür, sıkılır.

EGZERSİZLE HAFİFLETEBİLİR MİYİZ?

Yapılan araştırmalar, oturmanın zararları egzersizle giderilemeyeceğini ortaya koymuştur. Soruna neden olan durum egzersiz eksikliği değil, oturma eylemi olduğu için egzersiz yapmak oturmanı zararlarını hafifletmemektedir.

AYAKTA DURSAK?

Ayakta durmak etkili bir çözüm gibi görünse de bu da kurtarıcı değildir. Dik durmanın sırt gerginliği ve varikoz damarları riski gibi bazı olumsuz yönleri vardır.

EN İYİ ÇÖZÜM

Oturmanın zararlarını en aza indirmek için hareketli bir yaşama sahip olmaktır. Koşu bandı ve hareketli egzersizler, oturmanın zararlarına karşı en iyi çözüm araçları olacaktır. Uzun süre oturan kişiler, saat başı 4-5 dakikalık egzersizler yaparak sağlık risklerini en aza indirebilirler.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler