Tablo Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Tablo Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Evinizin kişilik kazanmasını sağlayan en önemli detaylardan biri olan tablolar, doğru şekilde seçildiğinde kusursuz bir görünüm sağlayacağı gibi yanlış tercihlerle negatif bir görünüme de sebep olabilir.

Tablo seçiminde kontrast dengesi, renk, boyut ve tarz gibi detaylara dikkat etmeniz gerekiyor.

RENK

Tablo seçiminde ilk ele almanız gereken konu renktir. Renk seçiminde yüzde yüz renk uyumu sağlamaya çalışmak sıradan bir görüntü oluşturabilir. Tablo seçiminde farklı renklerin ahengini yakalamak yaşam mekanlarınıza kişilik kazandıracaktır. Zıt renkte tablolar tercih etmek, canlı tasarıma sahip tablolar kullanmak, duvarınıza benzersiz bir hava katacaktır.

KONTRAST

Tablolarda kontrast dengesi sağlamak için konsept detaylarına dikkat etmelisiniz. Modern bir tasarıma sahip odada geleneksel tablo kullanmak çarpıcı bir hava oluşturabilir. Eski ve yeniyi bir arada kullanmak ya da zıt kavramları aynı alanda buluşturmak yaşam mekanlarınıza kişilik kazandıracak detaylardır.

SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRİN

Tablo seçiminde, kalıp kavramlarla kendinizi sınırlandırmayın. Özgün mekanlara giderek gözlem yapmak, sanal dünyada alternatifleri değerlendirmek ve çok sayıda tablo satış mağazasını inceleyerek sahip olduğunuz tüm seçenekleri görmeye çalışın.

BOYUT

Seçtiğiniz tablonun renk kombinasyonu kadar boyutları da önemlidir. Tablonun boyutu için formülize edilmiş bilgiden faydalanabilirsiniz. Duvara asacağınız tablo, altında bulunan tablonun 3'te ikisinden büyük olmamalıdır. Aynı orantıyı yatak odasında yatak ve tablo arasında da kurmalısınız. Dev tablo tercihi yapacaksanız çevresindeki eşyalarla boyut dengesini korumaya çalışın. Evinizi bir müze görünümüne sokmak istemezsiniz.

KENDİNİZDEN BİR ŞEYLER KATABİLİRSİNİZ

"Ben yetenekliyim" diyorsanız, tercih ettiğiniz tabloya küçük fırça dokunuşları yaparak onu tamamen kendinize has bir forma sokabilirsiniz. Bir manzara tablosuna küçük bir çiçek figürü ekleyebileceğiniz gibi harita konseptli bir tabloya hayal ettiğiniz ütopik bir ülke ekleyebilirsiniz.

Önerilen Haberler